Hlavní navigace

Rodičovská dovolená a OSVČ

 • (neregistrovaný) 86.58.108.---

  17. 3. 2010 17:00

  Přeji hezký den, chtěla bych se zeptat, jak je to s rodičovskou dovol. a příspěvkem, pokud jsem OSVČ. Myslela jsem, že není nárok, ale zde jsem se dočetla, že ano:
  http://www.podnikatel.cz/clanky/podnikatele-na-rodicovske-dovolene-vydelavejte/.
  O tuto podporu lze tedy zažádat na ČSSZ a poté podnikat (vedlejší činnost)
  Chtěla bych tuto variantu:
  Rychlejší čerpání: 11 400 Kč do 24 měsíců věku dítěte v případě nároku na peněžitou pomoc v mateřství alespoň 380 Kč na kalendářní den, tu mohu tedy využít pouze pokud mám na mateřské dovolené nárok na zmíněnou částku?
  Ovlivňuje nějak skutečnost, že budu vdaná v zahraničí (EU, Slovinsko), ale trvalé bydliště budu mít nadále v ČR, stejně jako místo podnikání?
  Díky, MM

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 18. 3. 2010 20:32

   Lenka (neregistrovaný) 81.201.60.---

   Dobrý den, v případě, že pobíráte rodičovský příspěvek, můžete vykonávat činnost jako OSVČ - vedlejší. Při pobírání peněžité pomoci v mateřství (PPM) - tj. do 28 týdne od nástupu na mateřskou dovolenou - nelze vykonávat činnost. V případě, že denní výše peněžité pomoci v mateřství činní min. 380 Kč, můžete si po skončení výplaty PPM zvolit nejrychlejší čerpání rodičovského příspěvku.

  • 1. 4. 2010 11:01

   Martina (neregistrovaný) 212.96.185.---

   Dobrý den,

   chtěla bych se zeptat na několik věcí týkajících se vedlejšího podnikání na rodičovské dovolené:

   1) při zřízení ŽL platím soc. a zdrav. pojištění, zálohy na daň, nebo jako osoba na RD jsem od těchto poplatků zproštěna?
   2) jak je to s daň. přiznáním, pokud jsem zároveň zaměstnaná? budu podávat daňové přiznání jako OSVČ zvlášť, nebo při podávání daň.přiznání u zaměstnavatele doložím své další příjmy?
   3) je nutné zřizovat si pro vedlejší činnost podnikatelský účet u banky (budu přijímat bezhotovostní platby) ?
   4) je nutné vést nějaké složité účetnictví, nebo stačí jen výkazy o nákladech, výdajích, ziscích, a odpočitatelných položkách uspořádané jen do tabulky?
   5) je nějakým způsobem omezena výše výdělku jako OSVČ?
   6) pokud bych po skončení RD skončila ve stávajícím zaměstnání a věnovala se výhradně podnikání, tj. na hlavní činnost, jak mi výše záloh a odpracovaných dní ovlivní další mateřskou a výši PPM? Předpokládám, že nárok na RD vzniká i u OSVČ hned po skončení PPM, stejně jako nyní, když jsem zaměstaná.

   Děkuji za vyčerpávající odpovědi :)

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).