Hlavní navigace

Dovoz

 • (neregistrovaný) 85.207.91.---

  3. 11. 2008 17:48

  Dobrý den, prosím o radu. Dovezli jsme zboží z Taiwanu. Faktura vystavena 15.10.2008 a zboží přišlo 31.10.2008. Jaký použiju kurz k navedení faktury do účetníctví. Den kdy byla vystavena faktura nebo kdy došlo zboží. A musím toto dát do DPH - vyměřit DPH a odečíst si? Jsme plátci daně.
  A ještě jeden dotaz. Nakoupili jsme zboží na Slovensku. Musím vyměřit DPH. Můžu si ho i odečíst když dodovatel není plátce DPH?
  Děkuji za odpověď. Hanka

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 3. 11. 2008 18:55

   anonym (neregistrovaný) 85.132.220.---

   Re: Dovoz
   Co se týká dovozu ze 3. zemí (t.j. zemí mimo EU), tak musíte mít k dispozici JSD. Musíte si DPH vypočítat a uvést v DaP k DPH na ř. 260 a pokud máte nárok na odpočet daně, pak i na ř. 340 (případně u snížené sazby 265 a 345). Základem daně (§ 38) je součet základu pro vyměření cla, clo,  poplatky související s dovozem zboží, služby (např. deklaranta), vedlejší výdaje (pojištění nákladu, skladné na trase apod.) včetně dopravy do prvního místa určení, v tuzemsku, příslušné spotřební daně, pokud pokud podléhá této dani. Cizí měnu pro výpočet DPH přepočtete kurzem celnice (z JSD). Přiznat daň musíte ke dni propuštění zboží do volného oběhu.
   Pro účetnictví použijete kurz ČNB dle vaší směrnice platný pro vás v den uskutečnění účetního případu.

   Cose týká pořízení zboží z jiného členského státu EU, tak, pokud pořizujete od neplátce, nebudete nic dodaňovat, ale nemáte samozřejmě ani nárok na žádný odpočet daně.
   Pokud by jste koupili zboží od plátce z EU, tak si přidaníte a máte i nárok na odpočet za zákonem stanovených podmínek. V DaP k DPH by bylo uvedeno na ř. 220 a 320 Případně u snížené sazby DPH na ř. 225 a 325). Pro přepočet cizí měny použijete kurz ČNB platný pro vás (dle směrnice) v den vystavení DD. Přiznat daň musíte ke dni vystavení DD plátcem. Pokud DD vystaven není, pak do 15. dne následujícího po měsíci, kdy jste zboží pořídili.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).