Hlavní navigace

Dobrání dovolené při ukončení PP

  • (neregistrovaný) 195.178.88.---

    4. 11. 2008 12:18

    Dobrý den, potřeboval bych poradit ohledně procedury při dobrání nebo převodu dovolené při ukončení pracovního poměru zaměstnance. Jde o to, že zaměstnankyně u nás byla krátce a rozhodla se odejít ve zkušební době (tedy bez výpovědní lhůty) k jinému zaměstnavateli. Přišla s tím dva dny před odchodem samotným. Za odpracované období měla ovšem nárok na 4 dny dovolené, z čehož však stihla vybrat jenom dva. Rád bych se tedy zeptal, co musím udělat s těmi zbylými dny. Předpokládám, že jí je mohu buď proplatit a dále to brát jako že má vybráno všechno, nebo je musím převést k dalšímu zaměstnavateli. Zejména v případě druhé varianty mě zajímá, kam se to všude zapisuje (zápočtový list, ...) a komu se to posílá, atd. Pokud bych musel proplácet tuto dovolenou dalšímu zaměstnavateli, pak věřím, že podle smlouvy, kterou měla dotyčná u nás. Je to tak? Prosím poraďte mi, jak správně postupovat, dosud od nás nikdo neodcházel.

    Marek

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 4. 11. 2008 12:22

      david (neregistrovaný) 85.70.123.---

      Re: Dobrání dovolené při ukončení PP
      >Dobrý den, potřeboval bych poradit ohledně procedury
      >při dobrání nebo převodu dovolené při ukončení
      >pracovního poměru zaměstnance. Jde o to, že zaměstnankyně u
      >nás byla krátce a rozhodla se odejít ve zkušební době
      >(tedy bez výpovědní lhůty) k jinému zaměstnavateli.
      >Přišla s tím dva dny před odchodem samotným. Za
      >odpracované období měla ovšem nárok na 4 dny dovolené, z čehož
      >však stihla vybrat jenom dva. Rád bych se tedy zeptal,
      >co musím udělat s těmi zbylými dny. Předpokládám, že
      >jí je mohu buď proplatit a dále to brát jako že má
      >vybráno všechno, nebo je musím převést k dalšímu
      >zaměstnavateli. Zejména v případě druhé varianty mě zajímá, kam
      >se to všude zapisuje (zápočtový list, ...) a komu se
      >to posílá, atd. Pokud bych musel proplácet tuto
      >dovolenou dalšímu zaměstnavateli, pak věřím, že podle
      >smlouvy, kterou měla dotyčná u nás. Je to tak? Prosím poraďte
      >mi, jak správně postupovat, dosud od nás nikdo
      >neodcházel.
      Dovolenou ji jednoduše proplatíte. K novému zaměstnavateli se nepřevádi.
      >
      >Marek

    • 4. 11. 2008 12:24

      xy5 (neregistrovaný) 195.47.3.---

      Re: Dobrání dovolené při ukončení PP
      pokud ukončila PP, tak nevybranou dovolenou, na kterou jí vznikl nárok proplatíte průměrem, který jí v té době náležel (takže pokud přejde k jinému zam-teli, tak tam bude začínat s dovolenou "od nuly")
      pokud by chtěla dovolenou převést k dalšímu zam-teli, tak by si musela o toto písemně požádat před skonč. PP a Vy byste se s novým zam-telem museli dohodnout na výši úhrady mzdy (písemně) apod. (řeší to § 221)
      také jedna z podmínek je, že by její zaměstnání muselo na sebe bezprostředně navazovat
      (rada: nepřidělávejte si zbytečné problémy)
      tento § se ale v praxi velmi málo využívá, takže bych to nedoporučovala ani Vám

    • 4. 11. 2008 13:40

      Anička (neregistrovaný) 83.208.174.---

      Re: Dobrání dovolené při ukončení PP
      Dobrý den, já to dělám tak, že nevybranou dovolenou zúčtuji při jeho poslední výplatě u nás jako nevyčerpanou dovolenou a proplatí se. Také radím, aby jste si nepřidělával zbytečně problémy.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).