Hlavní navigace

Školka p.o. - dar

• (neregistrovaný) 90.176.44.---

5. 11. 2008 13:28

Dobrý den, vedu účetnictví pro školku příspěv. organizaci a za paní ředitelkou došel rodič s návrhem. Nabídl, že školce dá sponzorský dar, ale chtěl by potvrzení na pětinásobek částky, kterou věnuje. Paní ředitelka o ty peníze samozřejmě stojí a po mně chce abych to odsouhlasila. Nechci se dostat do maléru, ale pořád za mnou chodí. Prý je to běžná praxe v příspěvkových org., sport. klubech atd., je to tak, poradí mi někdo ?

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 5. 11. 2008 13:48

I. (neregistrovaný) 77.236.196.---

Re: školka p.o. - dar
      S tímto nemám zkušenosti, ale já osobně bych to neudělala. Potvrdím pětinásobek, přijmu jen 1/5, pak přijde kontrola a bude to vypadat tak, že jsem 4/5 zpronevěřila? Ano, můžu mít dvě různá potvrzení: jedno s nižší částkou u mně v účtu a to druhé si on dá do svého účta. Ale já osobně bych se bála, že budou kontrolovat jeho a ke mně si to přijdou odsouhlasit. Pokud to chce paní ředitelka udělat, tak to bude s tímto rizikem a já jako účetní jsem nic neviděla a neslyšela a do účta dostanu jen ten správný papír na tu 1/5.

• 5. 11. 2008 13:56

pája (neregistrovaný) 89.203.161.---

>>Dobrý den, vedu účetnictví pro školku příspěv.
      >>organizaci a za paní ředitelkou došel rodič s
      >>návrhem.
      >>Nabídl, že školce dá sponzorský dar, ale chtěl by
      >>potvrzení
      >>na pětinásobek částky, kterou věnuje. Paní ředitelka
      >>o
      >>ty peníze samozřejmě stojí a po mně chce abych to
      >>odsouhlasila. Nechci se dostat do maléru, ale pořád
      >>za
      >>mnou chodí. Prý je to běžná praxe v příspěvkových
      >>org.,
      >>sport. klubech atd., je to tak, poradí mi někdo ?

sice se to tak dělá, ale ten kdo obdrží peníze, musí mít na takový případ své(i když třeba fingované) náklady. Jak by to jinak v účetnictví zkamufloval, když dostane 100 a má jen 20? Nezapojujte se do toho, protože to zavání pomocí k tr.činu podvodu a za to může být i basabasička.
      >
      >S tímto nemám zkušenosti, ale já osobně bych to
      >neudělala. Potvrdím pětinásobek, přijmu jen 1/5, pak přijde
      >kontrola a bude to vypadat tak, že jsem 4/5
      >zpronevěřila? Ano, můžu mít dvě různá potvrzení: jedno s nižší
      >částkou u mně v účtu a to druhé si on dá do svého účta.
      >Ale já osobně bych se bála, že budou kontrolovat jeho
      >a ke mně si to přijdou odsouhlasit. Pokud to chce paní
      >ředitelka udělat, tak to bude s tímto rizikem a já
      >jako účetní jsem nic neviděla a neslyšela a do účta
      >dostanu jen ten správný papír na tu 1/5.

• 5. 11. 2008 13:58

j (neregistrovaný) 193.165.167.---

Vždycky jsem si lámala hlavu, jak to v těchto organizacích dělají. Dělám přiznaní hodně lidem, kteří poskytují dary a téměř všichni přiznávají, že zaplatili (poskytli) jen 1/3

• 5. 11. 2008 14:06

všichni tito experti(oboustranně) spoléhají na to, že fin.kontrola na sportovní a další podobné instituce nepřijde vůbec nebo bude silně benevolentní. Slyšel jsem taky ledacos, např.se "nakupují" sport.pomůcky, které se ihned spotřebují a nikdo je nikdy nevidí, nebo různé oblečení(sportovní, pracovní atd.), to rovněž nikde není, vše je hned spotřebováno, nebo se nakupuje škvára na zpevněšní cesty, hřiště, písek atd., prostě to, co se už třeba zítra nedá vůbec dohledat. Když to rezeberete, tak republikou českou kolují balíky dokladů o nákupu, že by to vlak neuvzl, ale materiál nikde.Ale každému do času. Psal jsem výše o podvodu, ale tam jde taky o krácení daně a další možné trestné činy, takže bych byl silně opatrný. Obdobně se to provozuje i s reklamou, ale na to FU jsou už dosti zdatně připraveni a jdou po tom jako slepice po žížale.

• 5. 11. 2008 14:29

Karel (neregistrovaný) 88.208.110.---

Nevim co resite :-)

Pokud dam dar fyzicke osobe uvede v zakone, tak ta jen zavede do pokladny. Zaroven si jej vybere pro osobni spotrebu, treba i jen cast. Tim mu souhlasi stav pokladny a nikdo nemuze nic namitat.

U me je dar zdaneny, cili nikdo mi nemuze dokazat kolik jsem dal.
      Mam potvrzeni na stejnou vysi jako FO zavedla do ucetnictvi - DE.

U pravnickych osob nevim, v tech se nevyznam.

• 5. 11. 2008 14:31

nevím, co sem tedy vlastně píšete, tazatel/ka se ptá na obdarování p.o.školky.

• 5. 11. 2008 15:32

Martina (neregistrovaný) 90.176.44.---

Všem děkuji za odpovědi, to abych se ředitelce vyhýbala do chvíle než jí to přejde.

• 5. 11. 2008 19:25

Lina (neregistrovaný) 80.188.231.---

Nedá mi to se nepřidat. Jsem taky účetní ve školce, dostáváme od FO i právnických osob finanční dary. Ty jsou vždy opatřeny smlouvou s určením, na co smíme částky použít. Vždy po skončení pololetí podáváme přiznání k dani darovací, kde se mimo jiné uvádí dárci. Přísně evidujeme, co jsme za darované finance koupili. Takže kontrola je to naprosto jednoduchá (ze strany FÚ).Jsem přesvědčená, kdyby nějaký obdobný kaskadér zabarousil k nám,naše ředitelka by ho hnala svinským krokem, a kdyby náhodou nebyla při smyslech a změkla, neprošlo by to přese mne.
      PS - někdo může namítnout, že po novele zák. o dani ... darovací nejsme povinni podávat daň. přiznání k dar. dani, ovšem náš FÚ je stále požaduje...

Mějte se fajn.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).