Hlavní navigace

Sazba DPH z přijaté zálohy

  • (neregistrovaný) 77.236.210.---

    5. 11. 2008 17:26

    Dobrý den, vybereme zálohu od zákazníka. Musím vystavit DD k přjiajé platbě, jakou ale sazbu??
    DZP služby bude za měsíc, budou to služby v 9 i 19 % sazbě. ted ale nevím, kolik z přiajé zálohy bude v 9% sazbě a kolik v 19 %,
    jak se toto řeší, je to v zákoně nějak ošetřeno?? jaká sazba, když ji bude znát přesně až při vyúčtování??
    děkuji

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 5. 11. 2008 18:02

      anonym (neregistrovaný) 85.132.220.---

      Re: sazba DPH z přijaté zálohy
      Pokud vedete DE, pak DPH z přijaté platby nebudete odvádět a ani nesmíte vystavit DD.
      Pokud účtujete, pak vystavíte DD ke dni přijetí platby. Je na vás, ke které službě zálohu přijmete a jakou daň odvedete. Nebo zálohu rozdělíte a vystavíte DD se dvěma sazbami. Pokud na daňovém dokladu budou uvedeny různé sazby daně musí být na tomto dokladu uvedeny základy daně a výše daně odděleně podle stanovených sazeb.

    • 5. 11. 2008 18:40

      eva (neregistrovaný) 77.236.210.---

      Re: sazba DPH z přijaté zálohy
      děkuji, vedeme účetnictví.
      co když odvedu DPH s 9% a pak zjistím, že sazba měla být z větší části s 19%. Je to někde ošetřeno v zákoně o DPH??

    • 6. 11. 2008 12:45

      anonym (neregistrovaný) 85.132.220.---

      Re: sazba DPH z přijaté zálohy
      Vy musíte vědět, k jakému zdanitelnému plnění zálohu přijímáte.
      Nevím, o jaké zd. plnění se jedná, ale domnívám se, že není problém stanovit poměr na základě smlouvy, předběžného rozpočtu apod.. Pokud přijmete zálohu pouze ke zd. plnění se sníženou sazbou daně, pak při konečném zúčtování bede tato záloha zúčtována se zd. plněním s 9 % DPH. Nic tomu nebrání.

      V § 36 odst. 7 řeší postup u zd. plnění s různými sazbami: Pokud se za uskutečněná plnění stanoví celková cena nebo hodnota, která zahrnuje dodání zboží, převod nemovitosti nebo poskytnutí služby s různými sazbami daně, popřípadě osvobozená od daně, základ daně se pro jednotlivá zdanitelná plnění stanoví v poměrné výši odpovídající poměru cen zjištěných podle zvláštního právního předpisu (zákon o oceňování) jednotlivých plnění k celkovému součtu těchto zjištěných cen. Tato celková cena nebo hodnota se považuje za částku obsahující daň.

    • 6. 11. 2008 18:46

      eva (neregistrovaný) 77.236.210.---

      Re: sazba DPH z přijaté zálohy
      děkuji, moc, objasnili jste mi tento problém
      díky

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).