Hlavní navigace

Poloviční pracovní úvazek (4hod.denně) a

• (neregistrovaný) 77.87.232.---

7. 11. 2008 8:48

Dobrý den,mám HPP na poloviční úvazek -4hod.denně.Mám nárok na proplacení návštěvy lékaře mimo bydliště, případně i v místě bydliště? U nás se totiž praktikuje to,že když chci jít k lékaři,tak buď mimo mou pracovní dobu(což u některých lékařů lze) nebo si to musím napracovat.Za mne totiž někdo tu práci musí vykonat(navíc ke své práci).Pak by museli proplatit práci tomu,kdo ji za mne vykonal(což neproplatí) a mě proplatit propustku.Proto se u nás praktikuje to,že ten, kdo to za mne odpracuje, tak tomu to zase vrátím já.Je to v souladu se zákoníkem práce???Nebo jej vedení porušuje?Děkuji za Vaši odpověď. Alena M.

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 7. 11. 2008 12:02

Katuška (neregistrovaný) 194.228.18.---

Re: Poloviční pracovní úvazek (4hod.denn
      nárok na volno a náhradu mzdy upravuje nařízení vlády 590/2006 takto:
      1. Vyšetření nebo ošetření
      a) Pracovní volno s náhradou mzdy nebo platu se poskytne na nezbytně nutnou dobu, bylo-li vyšetření nebo ošetření provedeno ve zdravotnickém zařízení, které je ve smluvním vztahu ke zdravotní pojišťovně, kterou si zaměstnanec zvolil, a které je nejblíže bydlišti nebo pracovišti zaměstnance a je schopné potřebnou zdravotní péči poskytnout (dále jen „nejbližší zdravotnické zařízení“), pokud vyšetření nebo ošetření nebylo možné provést mimo pracovní dobu.
      b) Bylo-li vyšetření nebo ošetření provedeno v jiném než nejbližším zdravotnickém zařízení, poskytne se pracovní volno na nezbytně nutnou dobu; náhrada mzdy nebo platu však přísluší nejvýše za dobu podle písmene a).

Pokud tyto podmínky splníte, zam-tel s tím nemůže nic dělat. Vy tuto dobu nemusíte napracovávat ani za ni hradit mzdu někomu jinému apod. Toto zákon neumožňuje.

• 7. 11. 2008 17:39

Alena M. (neregistrovaný) 77.87.232.---

Děkuji za odpověď.V podstatě se pro mne nic nemění, neboť nárok mám,ale práci musí vykonat má kolegyně a ta ji nedostane zaplacenou-Takže aby nebyla škodná ona, musím stejně své kolegyni odvedenou práci vrátit tím,že ji někdy odpracuji za ni.

• 7. 11. 2008 19:35

Jiřka (neregistrovaný) 88.101.130.---

Podle zákona to má být správně tak, že Vy byste měla dostat zaplacenou náhradu a ta kolegyně zaplaceno za práci, kterou vykonávala za Vás. Ale je jasné, že toto je pro zaměstnavatele výdaj navíc, takže zaměstnanci, kteří často chodí v prac. době k lékaři a nárokují zaplacení, nejsou vítaní.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).