Hlavní navigace

Příjmy z pronájmu - úroky z hypo, odpisy

  • (neregistrovaný) 83.208.209.---

    9. 11. 2008 8:42

    v diskusi jsem našla odpovědi různé (příp.žádné), proto bych si chtěla ujasnit, zda úroky z hypotéky na koupi bytu k dalšímu pronajímání (příjmy dle par.9) mohu zaúčtovat do výdajů..??

    dále odpisy - předpokládám zrychlené odpisování (OS5 - 30 let), jak je to v roce pořízení? koupím-li byt v prosinci, odepíšu 1/12 odpisu vypočteného pro 1. rok a zbytek propadne, nebo mohu odepsat částku pro celý rok?

    děkuji velice.

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 9. 11. 2008 12:53

      anonym (neregistrovaný) 85.132.220.---

      Re: příjmy z pronájmu - úroky z hypo, od
      Pokud byt je určen k pronájmu (příjmu dle § 9), jako výdaj si můžete uplatnit zaplacené úroky z hypotečního úvěru.
      V roce pořízení si uplatníte daňové odpisy pro 1. rok odepisování. Pokud jste zvolila zrychlené odepisování, pak vstupní cena /30 = roční odpis. Tento odpis nijak nekrátíte.
      Příklad:
      vstupní cena 1500000,00 Kč
      odpis 1. rok = 1500000,00 / 30 = 50000,00
      V roce 2008 tedy uplatníte jako daňový výdaj celých 50000,00 Kč.
      Rok 2009 = odpis 96667,00 Kč ....

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).