Hlavní navigace

Celní kurz a účetnictví.

• (neregistrovaný) 78.156.129.---

11. 11. 2008 7:28

Dobrý den,
    používáme celní kurz jen pro účely intrastatu a celního vývozu do 3. zemí.

Nedávno jsem se ale setkal s případem s.r.o., kdy oni používali celní kurz i pro účely účetnictví, takže tímto kurzem přepočítávali vstupní cenu nakupovaného materiálu do účetnictví, oceňovali DPH.

Já používám kurz ČNB střed z předchozího dne k DUZP na přijaté faktuře pro účely ocenění materiálu, pro účely DPH musím použít částku DPH v CZK vypočtenou na faktuře naším dodavatelem (abychom měli stejné DPH na vstupu jako on na výstupu).
    Díky za názory
    Tomáš

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 12. 11. 2008 9:59

Barbara (neregistrovaný) 80.188.29.---

Re: Celní kurz a účetnictví.
      Váš postup mi přijde určitě správný.
      Faktury od tuzemských firem v měně s DPH taky účtujeme shodným ¨způsobem jako Vy, ovšem nad kurzem který používá dodavatel se nezamýšlíme, jelikož za vystavení dokladu je zodpovědný dodavatel.
      Co se týče používání celního kurzu jako pevného, tak se domnívám, že to není zcela správné. Z §24/7 zákona o účetnictví, vyplývá, že se musí jednat o kurz ČNB platný první den období po které bude používán. To by museli tvrdit, že pro ně je tímto obdobím,období od np. 20.10.-21.10. (to jsem střelila, nevím přesně z hlavy z kterého dne ten celní kurz je)

• 12. 11. 2008 10:10

Tom (neregistrovaný) 78.156.129.---

Dobrý den,
      za odpověď. Nad kurzem, který používat dodavatel se opravdu zamýšlet nemusíme (nemusíte), každý účtuje podle své interní směrnice. Ale musíte použít částku dodavatelem vypočtenou na jeho tuzemské EUR-ové faktuře v měně CZK. Dodavatel i odběratel musí mít ve svém přiznání k DPH uvedenou stejnou částku. Takže pak zákonitě se budeme s dodavatelem lišit v základu (tento rozdíl vyskočí při výpočtu DPH do odchylky, ale s tím se nedá nic dělat, když každý účtujeme jiným kurzem).
      Tomáš

• 12. 11. 2008 10:52

Barbara (neregistrovaný) 80.188.29.---

--
      Takhle jsem to myslela jak píšete, chtěla jsem pouze říci, že nezkoumám jaký dodavatel kurz používá (tj. správnost použití - jestli denní, měsíční nebo nějaký jiný) tímto jsem ovšem nechtěla říci, že tento kurz úplně ignoruju, samozřemě pro uplatnění nároku na odpočet DPH jej musím použít.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).