Hlavní navigace

Prosím mzdové velkých org. nemoc

• (neregistrovaný) 85.71.155.---

11. 11. 2008 8:57

Prosím o radu nebo příklad výpočtu nemocenské ve velkých organizacích, jsem z malé a jelikož nová nem. se bude počítat i u nás, tak nevím jak se počítá nyní. Děkuji za pomoc.

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 11. 11. 2008 9:03

xy5 (neregistrovaný) 195.47.3.---

Re: Prosím mzdové velkých org. nemoc
      Vy nebudete počítat nemocenské, ale náhradu mzdy za 1. 14 KD nemoci (a to se bude počítat z průměru např. na dovolenou)

• 11. 11. 2008 9:07

vanda (neregistrovaný) 194.145.182.---

já bych doporučovala zajít na školení - tam se dozvíte vše, co budete od 2009 potřebovat a jak co spočítat

• 11. 11. 2008 9:20

Líba (neregistrovaný) 85.70.202.---

Možná bude mít někdo jiný názor, ale já myslím, že pokud o tom nic nevíte, tak bude možná lepší zůstat dál v nevědomosti a naučit se rovnou počítat náhradu mzdy tak, jak ji budete počítat od 1.1.2009. Zbytečně by se vám pletly redukční hranice.

Vychází se z platného průměru na dovolenou, který se upraví takto:

Z částky do 137,55 se započítá 90 %
      do 206,15 60 %
      do 412,30 30 %

První tři pracovní dny se nebude platit nic, od 4. směny 60 % RPHV.

To je samozřejmě hodně stručné, doporučuji školení.

• 11. 11. 2008 9:30

Jenže oni nám to tak zkomplikovali, že to v některých případech bude i oříšek pro účetní z VO
      MÚ bude muset URČIT a vypisovat rozhodné období, za toto období výdělky a vyl. doby (některé vyl. doby by snad neměly být vyl. dobami jako doposud) nevím, jestli jsem vůbec vše stačila na školení správně pochopit (bylo těch informací tolik, že mi šla hlava kolem)
      oříšek bude u žen, které se vracejí z rodič. dovolené (příp. dlouhodobého neplac. volna)
      snad u zam-ců, kteří změní úvazek, by mělo být jiné RO
      těch změn je dost a mám z toho dost obavvy
      ptala jsem se na OSSZ, kdy pošlou tiskopisy, abychom se se všemi mohli seznámit - snad začátkem ledna (to je opravdu "brzy"...)
      na školení nám něco málo ukázali, ale to, co se bude muset všechno vyplňovat, to si myslím, že spoustě MÚ to přidělá akorát práci (rychlejší by pro ni bylo vše spočítat a proplatit než pracně vypisovat tiskopisy - hlavně, pokud na to nebude mít přizpůsobený program )

• 11. 11. 2008 9:47

Jajka (neregistrovaný) 85.71.155.---

Na školení jse byla a mám z toho galymatyáš. Jestli to chápu , tak průměr na dovolenou x poč. hod třeba 11 a vyjde ta částku , ze které určím tu red.hranici a z ní vypočítám ty průměry. No vůbec nechápu a na sociálce mi řekli, že oni to taky neumí počítat,jelikož to nabouchaji do počítace a ten to za ně vypočítá.

• 11. 11. 2008 9:53

budete muset určit dopředu rozpis směn - (když máte 11 hod.), tak se asi bude jednat o nějaké směnaře
      (1. 3 dny nebudete platit vůbec nic a potom do 14.KD jen za dny, kdy měli pracovat - a to musí být jasné dopředu)
      u DoPČ, tam vůbec nevím, jak by se to mělo dělat, protože tam se snad dopředu nic rozepisovat nemusí, takže když zam-tel řekne, že na tyto dny neměl mít směny, tak to asi tak bude vpořádku?
      také by mě zajímalo, jak to bude, když zam-tel nenajde dotyčného doma a ze zákona může přiznat náhradu ve výši 0-100% (co když přizná O?)
      těch nezodpovězených otázek je hodně - a myslím, že si s tím nevědí rady ani ti, kteří to vymýšleli

• 12. 11. 2008 8:02

AnnaD (neregistrovaný) 212.27.211.---

Dobrý den.
      Nejsou mi jasné z Vašeho vysvětlení ty " první 3 dny neplacené a potom do 14.KD jen za dny kdy měli pracovat" - z toho by mi plynulo , že ty první 3 dny neplacené se berou kalendářní a placené pak pracovní. Měla jsem doposud zato, že kalendářních je jen těch 14 dní a pak se neplatí první 3 pracovní dny a platí zbytek těch pracovních ?
      Přeju stálé zdraví
      PS. Formuláře k dispozici v lednu - to je tak milé a příjemné pro programátory.

• 12. 11. 2008 9:29

>
      >Dobrý den.
      >Nejsou mi jasné z Vašeho vysvětlení ty " první 3 dny
      >neplacené a potom do 14.KD jen za dny kdy měli
      >pracovat" - z toho by mi plynulo , že ty první 3 dny neplacené
      >se berou kalendářní a placené pak pracovní.

Ano - musí se určit přesně, kdy měl pracovat (to bude důležité hlavně u tzv. turnusářů, prostě u těch, kteří nemají přesně prac. týden od pondělí do pátku, případně u těch, kteří pracují na noční, u DoPČ - to radši nemluvit)

Měla jsem
      >doposud zato, že kalendářních je jen těch 14 dní a pak
      >se neplatí první 3 pracovní dny a platí zbytek těch
      >pracovních ?
      >Přeju stálé zdraví
      >PS. Formuláře k dispozici v lednu - to je tak milé a
      >příjemné pro programátory .

K formulářům - myslím, že programátoři si nějak pomohou - tiskopisy se již dají sehnat. Myslím, že MÚ budou nutně potřebovat, aby z programu šel vytisknout alespoň tiskopis Příloha k žádosti o: ND, ošetřovné, PPM a VPTM, protože tam se budou muset uvádět údaje o zamc-ci a o jeho měsíčních výdělcích a rozepsané vyl. doby za RO - vše po měsících + ještě je k tomu na vyplnění celá druhá strana (to si neumím představit, jak by toto někdo ručně pro KAŽDÉHO nemocného zam-ce zvlášť vyplňoval).
      Problém je v tom (nevím, co je na tom pravdy, ale dost bych tomu věřila), že někoho (na patřičných místech) napadlo zkušebně vyplnit ručně neschopenku a tiskopis na ošetřovné a protože oba tiskopisy se skládají z několika kopií, tak ty poslední jsou nečitelné, tudíž nepoužitelné. Tak uvidíme, co se do ledna ještě vyklube.
      Když jsem se na ten tiskopis dívala, tak je tam mimo jiné na str. 2 bod e) V době zvniku dočasné prac. neschopnosti má zaměstnanec neplacenou dovolenou od -.. do ....
      (a teď tím myslí co - neplacené volno? dovolená je přece placená)

• 12. 11. 2008 9:52

Škoda, že nám modarátoři ráno vymazali celý thread na toto téma, vždycky mne vytočí, když smolím deset minut nějakou smysluplnou odpověď a pak mi to někdo hodí do koše.

Neplacené jsou první 3 pracovní směny a další směny do půlnoci 14. kalendářního dne neschopnosti se platí 60 % průměru. U pravidelně rozvrženého 5denního týdne to tedy bude 7 dnů, u nepravidelných směn to bude složitější, budou muset být předem rozvržené (např. i na dobu dovolené), u pružné pracovní doby bude muset být stanovená základní pracovní doba pro případ nemoci, DPČ bych vůbec nechtěla řešit. :-)

• 12. 11. 2008 10:17

>>>

>>Nejsou mi jasné z Vašeho vysvětlení ty " první 3 dny
      >>neplacené a potom do 14.KD jen za dny kdy měli
      >>pracovat" - z toho by mi plynulo , že ty první 3 dny
      >>neplacené
      >>se berou kalendářní a placené pak pracovní. Měla
      >>jsem
      >>doposud zato, že kalendářních je jen těch 14 dní a
      >>pak
      >>se neplatí první 3 pracovní dny a platí zbytek těch
      >>pracovních ?
      >>Přeju stálé zdraví
      >>PS. Formuláře k dispozici v lednu - to je tak milé a
      >>příjemné pro programátory.
      >
      >Škoda, že nám modarátoři ráno vymazali celý thread na
      >toto téma, vždycky mne vytočí, když smolím deset minut
      >nějakou smysluplnou odpověď a pak mi to někdo hodí do
      >koše.
      >
      Ano, také jsem myslela, že jsem snad slepá, když jsem hledala zmíněný dotaz - než mi došlo, že to bylo smazáno asi kvůli jménům, která se objevila v nadpisech - škoda, byla to zajímavá diskuze

>Neplacené jsou první 3 pracovní směny a další směny do
      >půlnoci 14. kalendářního dne neschopnosti se platí 60
      >% průměru. U pravidelně rozvrženého 5denního týdne to
      >tedy bude 7 dnů, u nepravidelných směn to bude
      >složitější, budou muset být předem rozvržené (např. i na dobu
      >dovolené), u pružné pracovní doby bude muset být
      >stanovená základní pracovní doba pro případ nemoci, DPČ
      >bych vůbec nechtěla řešit. :-)

také mám z toho všeho obavy, jak se to vše v praxi bude provádět , také ta komunikace tam i zpět - s OSSZ
      ještě štěstí, že je tu tento BC (tedy pokud moderátoři nebudou mazat příspěvky+odpovědi), myslím, že téma "Nemocenská a náhrada mzdy za nemoc od r. 2009" bude velmi aktuální

• 12. 11. 2008 10:27

Zvlášť když si uvědomíme, kolik zaměstnavatelů dělá mzdy takříkajíc "na koleně" a za školení je jim líto vyhazovat peníze. Jsou vyloženě odkázáni na internet a podobné diskuze jako je tato. Opravdu si myslím, že založit nový thread na toto téma snad není tak velký prohřešek, aby se musel mazat.

• 12. 11. 2008 10:34

Jajka (neregistrovaný) 85.71.155.---

paní Líbo , prosím,když Vám napíšu email, poradíte mi více, nejak se v tom pořád motám . Moc díky ,taky jsem to pořád hledala to moje ranní téma .

• 12. 11. 2008 10:49

Teď jsem si všimla, že jsem napsala 60 % průměru. Myslela jsem redukovaný průměrný hodinový výdělek. :-)

• 13. 11. 2008 8:00

Dobrý den. Můžete mně prosím nasměrovat kde je v zákoníku práce napsáno v případě náhrady mzdy za nemoc něco o placení směn ? Já jsem teda četla hlavně paragraf 192 a jsou zmiňovány dny. U "běžné " pracovní doby (např. jedno nebo dvousměnný provoz) by to bylo jedno , ale když někdo chodí na noční , už to podle mně není totéž . Nebyla by správnější formulace "neplacené hodiny směn, které spadají i částí do prvních tří pracovních dnů", přičemž pracovní den by byl den, kdy odpracoval nějaké hodiny.
      Nebo je vše jinak a ušel mi nějaký paragraf či výklad zákona?
      Přeju stálé zdraví.

• 13. 11. 2008 8:18

Neušlo vám nic, to jen hoši tam nahoře něco jiného napsali a něco jiného mysleli.

V případě noční by totiž neplacené tři pracovní dny (řekněme od 22,00 do 6,00) mohlo znamenat Po 2 hod., Út 6 + 2 hod., St. 6 hod. = 16 hodin

Ve skutečnosti měli na mysli 3 pracovní směny, tedy 3 x 8 = 24 hodin.

To, co tady píšu, mám ze školení, kde lektorem byl jeden z předkladatelů zákona a pracovník MPSV, takže to není jen můj osobní pohled na věc.

• 13. 11. 2008 10:53

Oni to sice mohli mít na mysli, ale pokud to nemá nějaký zákonný podklad tak mají smůlu . A MÚ a programátoři ještě větší.
      Neuvedl ten školitel nějaký paragraf či výklad zákona nebo něco podobného? Obávám se , že pokud by tenhle názor nebyl vydán v oficiální podobě , mohlo by nějaké OSSZ mít jiný a mít výhrady k takovému vyplácení.

• 13. 11. 2008 11:28

To je klidně možné, ostatně na školení jsme narazili na témata, na která zde na BC není jednotný názor a ukázalo se, že není jednotný ani na MPSV.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).