Hlavní navigace

SOS - odpisy pohledávek

  • (neregistrovaný)

    11. 11. 2008 11:08

    Obracím se na znalé neb jsem z toho zase jelen, mám v evidenci nějaké nazaplacené pohledávky jednotlivé částky do 15 tis. Kč po splatnosti víc jak 36 měsíců, vymáhání neúčinné a nerentabilní, lze to nějakým způsobem daňově zlikvidovat aniž bych musela vést podrozvahou evidenci nebo podobnou ptákovinu?
    Moc děkuji za odpověď

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 11. 11. 2008 12:21

      Katka S. (neregistrovaný)

      Re: SOS - odpisy pohledávek
      Daňově to odepsat jen tak nepůjde, pokud jste netvořili opravné položky. Nedaňově to odepsat ale můžete.
      A po 4 letech je pohledávka (závazek) dokonce promlčena, takže by po této době bylo i vhodné to z účetnictví dostat pryč.
      Pokud někdo ví, jak to 100% dostat do daňových nákladů, ať poradí. Já radím 100% do nedaňových nákladů, pokud nemáte tvořeny daňové opravné položky.

    • 11. 11. 2008 13:10

      I. (neregistrovaný)

      Re: SOS - odpisy pohledávek
      Pokud nebudete mít letos ještě pohledávky promlčené (tj. ty 4 roky po splatnosti), navrhuji vytvořit k 31.12.08 opravné položky dle zákona o rezervách. Pokud se vejdete do §8c, pak můžete vytvořit celých 100% daňově. Příští rok bych pak odepsala daňově do výše vytvořené OP, případný zbytek nedaňově. (To kdyby se muselo něco tvořit jen ve výši 20% dle §8a.
      Pozor ale na to, že i odepsanou pohledávku musíte nadále vést v podrozvahové evidenci, protože není zaniklá.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).