Hlavní navigace

Skonto při dřívější platbě

• (neregistrovaný) 83.208.227.---

11. 11. 2008 14:00

Prosím o radu. Mám fa z EU a na ní je uvedená celková částka a pod tím je napsáno, že pokud uhradíme do určitého data máme skonto 3%. Jedná se o nákup zboží, které jsem účtovala na 131, protože ve chvíli účtování nikdy nevím, kdy se bude fa platit, tudíž ani jestli se uplatní skonto. Nyní jsme jí zaplatili do určeného termínu poníženou o skonto. Zůstává mi ale v saldu nedoplatek fa (ta 3%). Jak mám s tímto zůstatkem naložit? Mám ho dát do výnosů?
    Děkuji moc za pomoc Věra

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 11. 11. 2008 18:12

karel (neregistrovaný) 92.62.226.---

Re: Skonto při dřívější platbě
      No. ;o) muzete, ale verne zobrazeni majetku a zasob by tomu trosku odporovalo. Co je to vlastne to skonto? o ty 3% vas to zbozi stoji mene, ne? tj. mate lacinejsi nakup. tj. nauctoval bych to minusem na zbozi. zalezi jeste jakou mate evidenci zbozi a jak ho pak prodavate. skladove hospodarstvi. pokud to takto neudelate, bude vam vychazet na konci roku jiny rabat nez je ve skutecnosti. resim to same. ja to mam vyresene tak, ze dotycny co plati faktury je proste presny a vzdy dosahne na to skonto. ono 3% rabatu k dobru je znat. alespon u nas to dela dost penez za rok. skonto uctuju na analytiku k 504-1 = nakup zbozi a 504-99 skonto. vidim na konci roku kolik jsem tim ziskal penez a po cesteni 504-1 a 504-99 proti 604 vidim kolik je rabat. 504-99 vychazi samozdrejme minusem. FU to nevadi a chvali. ;o)

• 12. 11. 2008 11:27

Vladimír (neregistrovaný) 212.80.80.---

Dovoluji si poněkud odporovat. To, že to nevadí FU, mne nepřekvapuje, protože ten zajímají daně. Asi nemáte auditovanou firmu, protože Váš způsob účtování by se auditorovi nelíbil. Už se to tady několikrát řešilo a závěr z toho byl, že skonto je nikoli dodací podmínka (jak by odpovídalo Vašemu způsobu účtování do ceny zboží), ale podmínka platební, takže se použije účet 668.

• 12. 11. 2008 16:16

karel (neregistrovaný) 92.62.226.---

opravdu je to slozitejsi. tento zpusob mam doporuceny a auditovany ve zprave u firmy o obratu 150 mil. ;o) takze babo rad. skonta tam delaji na jednotlivych fakturach radu statisicu a jim se proste nelibilo ze to verne nezobrazuje marzi a hodnotu zasob na konci roku. nakoupim 1.12. 1 mil. kdyz zaplatim do 31.12. tak mam 100 tis skonto. hodnota na konci roku je 1 mil v inventure? delam to na radu auditoru, mam to ve zprave a z meho pohledu je hodnota zasob lepe zachycena. pokud 2.1. prodam za 1,1 mil. tak zisk dle meho je 200 tis. a ne 100 tis. + navaznost na rabat.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).