Hlavní navigace

Návrat do práce po 3 letech

  • (neregistrovaný) 217.112.175.---

    12. 11. 2008 15:13

    Po 3 letech se chci vrátit do práce /děti budou hlídat babičky/ - dle ZP bych měla nastoupit
    na místo, které jsem opustila. Ovšem šéf mi řekl, že mě nechce a
    že mi dá odstupné. Když jsem studovala ZP, tak jsem došla k závěru,
    že mne nesmí propustit, jedině by zrušil pracovní místo, ovšem pracovní místo zůstáva! a odstupné - nevím z jakého důvodu??!!!
    Prosím, lze se nějak bránit???????????!!!!!!!!!!!!
    ZP - podle mne mluví jasně - musí mne vzít a ta paní, která je místo mne, by měla odejít!!!!!!!!!
    děkuji za odpovědi

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 12. 11. 2008 18:17

      pája (neregistrovaný) 89.203.161.---

      Re: návrat do práce po 3 letech
      Šéf Vás nechce: tedy má možnost pouze se s Vámi dohodnout, ale to záleží na Vás.Pokud čerpáte rod.dov., můžete uzavřít dohodu o ukončení PP s odstupným, zdůvodnění nechte na šéfovi. Pokud na to nepřistoupíte, tak po skončení RD nastoupíte do zaměstnání tak,jak píšete, protože v průběhu RD Vám může dát výpověď jen z důvodů rušení nebo přemísťování-§ 52 a,b ZP. Po nástupu se zase můžete dohodnout na ukončení PP dohodou s odstupným anebo Vám může dát výpověď s odstupným, je otázka, jak si obhájí nadbytečnost, když vzal místo Vás jiného a místo stále existuje. Lze to napadnout soudní žalobou, ale jak již bylo několikráte psáno, je to běh na dlouhou trať a výsledek je jaksi ne 100% jistý.
      Z praktického hlediska: když Vás nechce a vzal si náhradu, asi budete těžko znovu získávat jeho přízeň a bude na Vás hledat blechy, aby se Vás zbavil. Bohužel setkávám se s tím opakovaně v praxi, kdy klient žádá-zpracuj mi něco, abych tu ženskou z mateřský nemusel vzít zpátky- je to z jejich strany až hyenismus,jak se někteří chovají k matkám, které se starají o děti a chtějí se vrátit, ale bohužel doba je taková. Takže zvažte, je to na Vás- buď budete trvat na svých právech a otázka,jak to dopadne nebo se smíříte se stavem jaký je, vezmete odstupné a skončíte.Více Vám neporadím.

    • 13. 11. 2008 11:28

      Katuška (neregistrovaný) 194.228.18.---

      Re: návrat do práce po 3 letech
      Souhlasím, jen pokud přistoupíte na dohodu a skončíte pracovní poměr dřív, než by byla výpovědní lhůta po výpovědi (2 měsíce, začíná běžet od 1. dne měsíce následujícího po předání výpovědi), řekněte si o vyšší odstupné či nějakou jinou odměnu navíc. Když Vám totiž dají výpověď pro nadbytečnost (i když to těžko zdůvodní), měla byste ještě 2 následující měsíce pracovat a dostat odstupné ve výši trojnásobku průměrného výdělku, které však nepodléhá SP a ZP. Jestli budete souhlasit s dohodou, trvejte na uvedení důvodu nadbytečnosti a odstupném, pokud by důvod v dohodě nebyl, odstupné by podlehlo SP a ZP, navíc jim dohodou ušetříte min. 2 platy, když odejdete ihned, takže by mohli přidat aspoň nějakou odměnu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).