Hlavní navigace

Flexibilní prac. doba -návrat z RD

• (neregistrovaný) 89.102.117.---

13. 11. 2008 11:47

Dobrý den,

mohl by mi někdo poradit? Mám se teď v lednu vrátit po 3 letech mateřské a rodičovské dovolené do zaměstnání. V zákoníku práce stojí, že mi zaměstnavatel musí umožnit flexibilní pracovní dobu, pokud se starám o dítě do 15 let a pokud to neznemožňují závažné provozní důvody (toto je myslím nerelevantní, jedná se o pozici v oddělení marketingu). Trvám na tom, že budu pracovat 3 dny z kanceláře a 2 dny z domova na plný pracovní úvazek (částečný by prý ani nebyl možný, je tam pracovní nápllň na plný úvazek). Toto ale můj zaměstnavatel odmítá s tím, že takový pracovní úvazek odporuje jakýmsi podnikovým normám. Nějak se mi to nezdá. Zaměstnavatel se musí přece řídit Zákoníkem práce. Pokud to odmítá, připadá mi, že jsou v tom spíše nějaké subjektivní postoje.

Děkuji za radu!

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 13. 11. 2008 11:49

an (neregistrovaný) 85.93.163.---

Re: flexibilní prac. doba -návrat z RD
      Náš zaměstnavatel sby s tím taky nesouhlasil a má na to právo, protože kdykoliv vás může potřebovat na pracovišti a kromě toho by se určitě ozvali taky další, že mohou pracovat z domova , když tak můžete pracovat i vy.

• 13. 11. 2008 11:58

an (neregistrovaný) 85.93.163.---

A navíc jste si to špatně přečetla - je povinen vám vyhovět (pokud nebrání provozní problémy) v úpravě délky pracovní doby,nikoliv v místě výkonu práce. Takže právo je na jeho straně, zákoník práce neporušuje.

• 13. 11. 2008 13:03

Hana (neregistrovaný) 89.102.117.---

Myslím, že jsem si to špatně nepřečetla. Zaměstnavatel mi musí umožnit vhodnou úpravu pracovní doby v rámci týdenní stanovené pracovní doby. Práce z domova je jeden ze způsobů flexibilní formy práce - vedle částečných úvazků, sdílených pracovních míst atd. Toto jsou běžné formy práce především pro nastupující matky malých dětí jinde v evropských zemích, někdě tak pracuje 40 - 70 % žen. Bohužel u nás jsme v tomto ohledu - abych slušně řekla - v pravěku. Nicméně i zde v ČR jsou firmy, které zaměstnancům s malými dětmi vychází vstříc (většinou jsou to velké nadnárodní frimy), bohužel já jsem zaměstnanec zkostnatělé české firmy, kde více než jinde platí "it's a man's world". Takže pokud mi zaměstnavatel nevyjde vstříc (což by se mu mohlo vyplatit, když pracuji ve firmě už mnoho let), dám výpověď , aby dětičky věděly, že maminka není paní na hlídání. :-)

• 13. 11. 2008 13:20

Katuška (neregistrovaný) 194.228.18.---

přečetla jste si to správně, ale špatně vyložila...
      pracovní doba je naprosto jiný údaj než pracoviště, tyto pojmy nelze zaměňovat, úprava pracovní doby je tedy jen úprava časového rozvrhu směn ovšem vždy na pracovišti. Práci doma Vám skutečně nikdo umožňovat nemusí. Navíc pracovní dobu určuje zaměstnavatel, takže když nebude chtít, tak ji prostě neumožní, např. kvůli zvýšeným nákladům při různé prac. době na jednom pracovišti... Zkuste se dohodnout, to, co chcete si stejně nevynutíte...

• 13. 11. 2008 13:50

xy5 (neregistrovaný) 195.47.3.---

Zam-tel zaměstnává, tak také stanovuje podmínky (v souladu se Zák. práce - a v tomto případě ho neporušuje) - není jeho povinností Vám umožnit pracovat doma. Pokud se nedohodnete, tak Vám také nemůže ale bránit,abyste dala výpověď a skončila a našla si práci, která Vám (i Vaší rodině) bude vyhovovat.

• 13. 11. 2008 16:00

yy (neregistrovaný) 94.112.113.---

A proč tedy ještě jste zaměstnankyní zkostnatělé české firmy, když máte takové kvality, že vás s otevřenou náručí a akceptováním všech vašich podmínek přijme velká nadnárodní firma, která není v pravěku ?
      Myslím, že vám klidně umožní odejít i na dohodu a ani po vás nebudou chtít abyste dala výpověď s 2 měs. výpovědní lhůtou.

• 13. 11. 2008 19:14

Hana (neregistrovaný) 89.102.117.---

Děkuji za váš příspěvek. Potvrzuje o čem jsem mluvila.
      >>>% žen. Bohužel u nás jsme v tomto ohledu - abych
      >>>slušně řekla - v pravěku. Nicméně i zde v ČR jsou
      >>>firmy,
      >>>které zaměstnancům s malými dětmi vychází vstříc
      >>>(většinou jsou to velké nadnárodní frimy), bohužel já
      >>>jsem
      >>>zaměstnanec zkostnatělé české firmy, kde více než
      >>>jinde
      >>>platí "it's a man's world". Takže pokud mi
      >>>zaměstnavatel nevyjde vstříc (což by se mu mohlo
      >>>vyplatit, když
      >>>pracuji ve firmě už mnoho let), dám výpověď , aby
      >>>dětičky věděly, že maminka není paní na hlídání. :-)
      >>
      >>Zam-tel zaměstnává, tak také stanovuje podmínky (v
      >>souladu se Zák. práce - a v tomto případě ho
      >>neporušuje)
      >>- není jeho povinností Vám umožnit pracovat doma.
      >>Pokud se nedohodnete, tak Vám také nemůže ale
      >>bránit,abyste dala výpověď a skončila a našla si
      >>práci, která Vám
      >>(i Vaší rodině) bude vyhovovat.
      >
      >A proč tedy ještě jste zaměstnankyní zkostnatělé české
      >firmy, když máte takové kvality, že vás s otevřenou
      >náručí a akceptováním všech vašich podmínek přijme
      >velká nadnárodní firma, která není v pravěku ?
      >Myslím, že vám klidně umožní odejít i na dohodu a ani
      >po vás nebudou chtít abyste dala výpověď s 2 měs.
      >výpovědní lhůtou.
      >

• 13. 11. 2008 18:45

VH (neregistrovaný) 89.176.209.---

Doplňuji: práce na jiném místě, než je pracoviště zaměstnavatele, má 2 základní znaky:
      1. zaměstnanec nepracuje na pracovišti zaměstnavatele, ale na jiném s ním DOHODNUTÉM místě,
      2. zaměstnanec si sám rozvrhuje pracovní dobu.
      Pokud se dovoláváte toho, že by zaměstnavatel měl vyhovět Vaší žádosti o jinou úpravu pracovní doby, pak hovoříte pouze o znaku č. 2 s tím, že zde není možno posoudit, jaké provozní důvody zaměstnavateli brání Vám vyhovět. A to jakoby souhlasím s tím, že skutečnost, že si zaměstnanec sám rozvrhuje PD, je její jiná úprava. Souhlas zaměstnavatele s výkonem práce na jiném místě, než je jeho pracoviště, je výlučně jeho záležitostí, protože mj. nese i v tomto případě odpovědnost za pracovní úraz apod. Navíc kombinace obou režimů (na pracovišti zaměstnavatele a na jiném místě) - mohu potvrdit - činí v praxi potíže i z jiných důvodů (např. u domáckých zaměstnanců platí jiný režim v nemocenském pojištění, a to i podle nového zákona o NP, který by měl nabýt účinnosti 1.1.09). Nic víc, nic míň.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).