Hlavní navigace

Stravenky vs.Mateřská dovolená

• (neregistrovaný) 217.77.165.---

18. 11. 2008 13:48

Jsem v prac.poměru již 3roky. Nyní čerpám peněžitou pomoc v mateřství od 1.6.08-do 13.12.08.
    První dva měsíce mi zaměstanavatel stravenky poskytoval,ale pak mi účetní řekla, že na ně vlastně nárok nemám. Já se domnívám že ano.
    V kolektiv.smlouvě jsem našla cituji: Stravenky jsou poskytovány i po dobu čerpání dovolené a po dobu dočasné pracovní neschopnosti. V případech pracovní neschopnosti jsou stravenky poskytovány za pracovní dny, kdy byl zaměstnanec práce neschopný.
    Prosím poraďte kdo má pravdu a jak postupovat.
    Děkuji moc Martina

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 18. 11. 2008 13:56

Zuzka (neregistrovaný) 81.19.4.---

Re: Stravenky vs.Mateřská dovolená
      Stravenky jsou poskytovány za odpracovaný den, nebo nejméně 4h práce. Během PPM, ani v době nemocenské tedy nárok na stravenky není. Citace z kolektivní smlovy mne ale zaráží. Zřejmě je možné, že odbory chtějí dávat stravenky i za nepřítomnost, s tím jsem se ale nikdy nesetkala.

>Jsem v prac.poměru již 3roky. Nyní čerpám peněžitou
      >pomoc v mateřství od 1.6.08-do 13.12.08.
      >První dva měsíce mi zaměstanavatel stravenky
      >poskytoval,ale pak mi účetní řekla, že na ně vlastně nárok
      >nemám. Já se domnívám že ano.
      >V kolektiv.smlouvě jsem našla cituji: Stravenky jsou
      >poskytovány i po dobu čerpání dovolené a po dobu
      >dočasné pracovní neschopnosti. V případech pracovní
      >neschopnosti jsou stravenky poskytovány za pracovní dny, kdy
      >byl zaměstnanec práce neschopný.
      >Prosím poraďte kdo má pravdu a jak postupovat.
      >Děkuji moc Martina

• 18. 11. 2008 14:11

an (neregistrovaný) 194.228.235.---

Měli jsme to v kolektivní smlouvě také, ale podle vyjádření ministerstva práce a soc. věcí jsou tato ustanovení kolektivní smlouvy NEPLATNÁ, tudíž nelze poskytovat stravenky v době nemoci, mateřské apod. Jen jak píšete, odpracuje-li alespoň část směny - u nás 3 hodiny.

• 18. 11. 2008 15:12

Katuška (neregistrovaný) 194.228.18.---

Já se domnívám, že to ustanovení platné je, jenom je tam jiný režim danění u zam-ce a daňové uznatelnosti u zam-tele.

• 18. 11. 2008 15:27

Martina (neregistrovaný) 217.77.165.---

Mě je prostě jen divný, že 2měsíce mi je dávali a teď aniž by je chtěli vrátit mi řeknou, že nárok nemám. Přece jim to tam musí někde chybět nebo přebývat. Nejsem účetní tak to nějak nemůžu pochopit.Mám se o zbytek stravenek dožadovat?

• 18. 11. 2008 15:41

Ještě mě napadá, ta kolektivní smlouva je platná letos, nebo pro příští rok? Tou dočasnou pracovní neschoopností je možná myšleno těch prvních 14 dní, po které bude od roku 2009 vyplácet zam-tel náhradu mzdy. To mělo platit už letos (vlastně už loni), takže je možné, že to v té smlouvě zůstalo z doby, kdy se počítalo s tím, že to letos platit bude. Pak by se Vás tento nárok ani netýkal. Navíc i kdyby to platilo i pro PPM, museli by Vám hodnotu těchto stravenek danit ve mzdě jako naturální požitek, platila byste tedy z toho daň, SP a ZP.

• 18. 11. 2008 16:06

Martina (neregistrovaný) 217.77.165.---

KS je platná pro letošní rok. A ty první dva měsíce jsem je měla ve výplatní pásce zdaněné. Letos jsem celý leden a a únor marodila se zlomenou rukou a to jsem je taky dostávala.

• 19. 11. 2008 8:51

V tom případě to takto možné je, takže by se KS měli držet a dávat Vám je dál, ať Vám někdo odpovědný (účetní či správce soc. fondu či odbory) vysvětlí, co se tedy změnilo, že už Vám je nechtějí dát.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).