Re: Záruční doba dle Obč.Z. a dle Obch.Z
Jde o to, že pokud něco kupujete jako podnikatel (tzv. na IČO) jedná se o obchodní vztah (nikoli prodejce - spotřebitel) a tudíž si můžete jako dva podnikatelé dohodnout obchodní podmínky. Je mi jasné, že když si jdete koupit jediný kus zboží, tak sotva budete domlouvat podmínky takového "obchodu", ale tak to bohužel je.
Objednejte si zdarma náš týdenní newsletter. Aktuální články a důležité informace tak budete mít vždy po ruce ve svém mailu.
Město omylem zvýšilo daň z nemovitostí u bytů, pokusilo se to hodit na berňák
Dva květnové svátky před námi. Během kterého nakoupíte a během kterého nikoli?
Jako vstup na ligu zdarma? Lidé cupují kulturu pro všechny a bojí se o kvalitu muzeí
Fond dal facku všem občanům ČR, ti totiž nakonec dotace pro Agrofert nejspíše zaplatí
Proč někomu přijdou od berňáku dvě složenky k dani z nemovitostí?
Jedno rozhodnutí vás může připravit o starobní důchod. Jak to zvrátit?
18. 11. 2008 17:12
Když si koupí něco občan (s 2 letou zárukou) a reklamuje to,
tak při výměně za novou věc je záruka automaticky zase dva roky.
No jo - dle Obč. Z., ale jak je pak možné, že mezi podnikateli (podle Obch. zákoníku) se řeší záruka třeba taky takto :
Máte díl PC třeba pevný disk. koupíte ho jako firma - je tam záruka 3 roky. Po 1,5 roku Vám ho vymění za jiný a tvrdí, že ten nový má už záruku jen zbytek = 3 - 1,5 = 1,5 roku
(mínus doba po kterou běžela vyřízení reklamace ...).
Je tohle v pořádku ? Proč by sakra firma na tom měla být bita ?
nebo jiný přklad : firma si koupí auto s 2 letou zárukou. 1 měsíc před koncem záruky jí vymění dodavatel drahou klimatizaci.
Údajně má záruku už jen 1 měsíc !!! Ten zbývající - přitom je to zcela nový díl ! A to jen proto, že auto je na IČO ?