Hlavní navigace

Zápočet a časové rozlišení

  • (neregistrovaný) 83.240.29.---

    19. 11. 2008 11:38

    Odkoupili jsme pohledávku za firmou, která nám fakturuje za nájem.
    Toto nájemné je na 3 roky dopředu, v účetnictví máme nájemné časově rozlišeno. Když provedene vzájemný zápočet, který je odsouhlasený a potvrzený notářem, můžeme si výnos z pohledávky také časově rozlišit přesně tak jako náklad z nájmu? Jedná se 15 mil., kdybychom měli výnos z pohledávky danit celý za letošní rok, to je tak na půjču abychom měli na daně. Děkuji.

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 19. 11. 2008 11:50

      lenka (neregistrovaný) 193.165.167.---

      Re: zápočet a časové rozlišení
      Za něco jste tu pohledácku koupili, a to máte v nákladech jak ?
      Výnos s odkoupené pohledávky, jde proti nákladu za nákup

    • 19. 11. 2008 12:58

      Renata (neregistrovaný) 83.240.29.---

      Re: zápočet a časové rozlišení
      Koupili jsme ji za 10% nominální hodnoty a tuto částku mám v nákladech, do výnosu potom tedy jde těch 90%, ale jak je to s tím časovým rozlišením, musela bych i časově rozlišit i tu čásku, za kterou jsme tu pohledávku koupili? Koupili jsme pohledávku ve vyšší hodnotě, než použijeme na zápočet s nájemným, zůstane nám ještě asi třetina k "dobru", možná že se odprodá zase někomu jinému.
      díky

    • 19. 11. 2008 13:42

      jana (neregistrovaný) 85.132.151.---

      Re: zápočet a časové rozlišení
      § 24 odst.2 s) zák.o dani z př. - do nákladů si můžete dát jmenovitou hodnotu pohledávky do výše příjmů z ní
      Chápu to tak, že zdaňujete v okamžiku uhrazení odkoupené pohledávky, tedy až máte příjem.

      Př.
      jmen.hodnota odkoupené pohledávky je 100 000,-
      zaplatíte za ni 10 000,-
      zápočet 30 000,- (jde tedy o příjem z odkoup.pohl ve výši 30 000)

      1/odkoupení pohledávky v ceně pořízení
      311/325...10 000


      2/ zápočet
      546/311 ...10 000
      321/646... 30 000

      tzn. že jestli letos už nebudete mít žádný příjem z odkoupené pohl, tak zdaníte 20 tis. Nic časově nerozlišujete.







      >Koupili jsme ji za 10% nominální hodnoty a tuto částku
      >mám v nákladech, do výnosu potom tedy jde těch 90%,
      >ale jak je to s tím časovým rozlišením, musela bych i
      >časově rozlišit i tu čásku, za kterou jsme tu pohledávku
      >koupili? Koupili jsme pohledávku ve vyšší hodnotě, než
      >použijeme na zápočet s nájemným, zůstane nám ještě asi
      >třetina k "dobru", možná že se odprodá zase někomu
      >jinému.
      >díky

    • 19. 11. 2008 13:56

      Renata (neregistrovaný) 83.240.29.---

      Re: zápočet a časové rozlišení
      >§ 24 odst.2 s) zák.o dani z př. - do nákladů si můžete
      >dát jmenovitou hodnotu pohledávky do výše příjmů z ní
      >Chápu to tak, že zdaňujete v okamžiku uhrazení
      >odkoupené pohledávky, tedy až máte příjem.
      >
      >Př.
      >jmen.hodnota odkoupené pohledávky je 100 000,-
      >zaplatíte za ni 10 000,-
      >zápočet 30 000,- (jde tedy o příjem z odkoup.pohl ve
      >výši 30 000)
      >
      >1/odkoupení pohledávky v ceně pořízení
      >311/325...10 000
      >
      >
      >2/ zápočet
      >546/311 ...10 000
      >321/646... 30 000
      >
      >tzn. že jestli letos už nebudete mít žádný příjem z
      >odkoupené pohl, tak zdaníte 20 tis. Nic časově
      >nerozlišujete.

      >Tomu celému rozumím, jen jsem chtěla vědět, zda mohu časově rozlišit, když započítám s fakturou za nájem a tam je také časově rozlišeno. Jsme nezisková organizace, peněz není moc, vzali jsme si půjčku za odkoupení pohledávky, výhodná koupě, ale teď započtením máme vlastně její úhradu a ke zdanění máme najednou 15 mil. korun, kdyby to šlo časově rozlišit na 3 roky, tak jak máme ten nájem, bylo by to pro nás lepšíl. Díky
      >
      >
      >
      >
      >
      >
      >>Koupili jsme ji za 10% nominální hodnoty a tuto
      >>částku
      >>mám v nákladech, do výnosu potom tedy jde těch 90%,
      >>ale jak je to s tím časovým rozlišením, musela bych i
      >>časově rozlišit i tu čásku, za kterou jsme tu
      >>pohledávku
      >>koupili? Koupili jsme pohledávku ve vyšší hodnotě,
      >>než
      >>použijeme na zápočet s nájemným, zůstane nám ještě
      >>asi
      >>třetina k "dobru", možná že se odprodá zase někomu
      >>jinému.
      >>díky

    • 19. 11. 2008 14:01

      jana (neregistrovaný) 85.132.151.---

      Re: zápočet a časové rozlišení
      myslím, že časově rozlišit nelze, zápočet je jen forma úhrady , příjem z postoupené pohl v každém případě ve výši zápočtu máte, tak zdaňujete celé hned. Doporučuji udělat 3 zápočty , ne jeden na nájem na tři roky dopředu. Prostě každý rok jeden

      >>Tomu celému rozumím, jen jsem chtěla vědět, zda mohu
      >>časově rozlišit, když započítám s fakturou za nájem a
      >tam je také časově rozlišeno. Jsme nezisková
      >organizace, peněz není moc, vzali jsme si půjčku za odkoupení
      >pohledávky, výhodná koupě, ale teď započtením máme
      >vlastně její úhradu a ke zdanění máme najednou 15 mil.
      >korun, kdyby to šlo časově rozlišit na 3 roky, tak jak
      >máme ten nájem, bylo by to pro nás lepšíl. Díky

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).