Hlavní navigace

Nárok na částečný invalidní důchod

 • (neregistrovaný) 82.150.166.---

  19. 11. 2008 18:25

  Dobrý den,

  můj známý je v posledních letech často nemocný (dna,.). Nově mu lékař zjistil nemocné srdce. Může žádat o částečný invalidní důchod, i když nebyl nemocný 1 rok v kuse? Od 1. července je OSVČ (předtím na ÚP), má nárok jen na minimální nemocenské pojištění. Je možné žádat před příp. rozhodnutím o částečném invalidním důchodu o sociální dávky, pokud by ukončil podnikání? Děkuji.

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 19. 11. 2008 18:54

   jana (neregistrovaný) 217.112.175.---

   Re: Nárok na částečný invalidní důchod
   PID nebo ČID - návrh dává ošetřující lékař lékař a pak záleží na komisi - co uzná za vhodné.
   Návrh na ČID nebo PID dává pouze lékař . Když se marodí 1 rok, tak se jde ke komisi a ta pak rozhodne co dál, neznám nikoho kdo by mělo důchod na dnu, tato nemoc je velmi nepříjemná, ale ........

  • 19. 11. 2008 19:56

   J (neregistrovaný) 213.192.2.---

   Re: Nárok na částečný invalidní důchod
   Podat si žádost o invalidní důchod může i sám. Žádosti o přiznání důchodu sepisuje s občany okresní správa sociálního zabezpečení příslušná podle místa trvalého pobytu.
   Nesmí odmítnout sepsání žádosti, a to i když má za to, že občan nesplňuje podmínky stanovené pro nárok na dávku důchodového pojištění nebo není-li žádost občana doložena potřebnými doklady.
   Jaké jsou podmínky nároku si zkuste najít na netu buď na stránkách cssz.cz nebo mpsv.cz, ale jsou i jiné stránky.Konzultace s ošetřujícím lékařem by byla nejlepší. Zná nejlépe zdravotní stav a alespoň má mějaké povědomí, zda je nějaká šance.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).