Hlavní navigace

Přeplatek nemocenských dávek

• (neregistrovaný) 194.108.135.---

20. 11. 2008 13:10

Dobrý den,
    ráda bych se Vás zeptala, když mi při kontrole OSSZ vykázala přeplatek na nem. dávkách u jednoho zaměstnance (softw. chyba při přechodu na nový rok a změně programu), jestli si u tohoto zaměstnance, i když u nás již nepracuje, mohu výmáhat tento přeplatek. OSSZ již byl uhrazen firmou. ( jedná se o 9706,-Kč dlouhodobá neschopnost)
    Děkuji předem za odpověď Zdena

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 20. 11. 2008 13:23

vanda (neregistrovaný) 194.145.182.---

Re: přeplatek nemocenských dávek
      Pokud u vás zam-ec již nepracuje a odmítne Vám přeplatek vrátit, tak to musí firmě zaplatit mzdová účetní, protože ta by se neměla spoléhat jen na SW, ale měla by ručně propočítat mzdy - takže by k přeplatku nedošlo. Alespoň takhle mi to bylo sděleno pracovnicí OSSZ.

• 20. 11. 2008 13:39

Katuška (neregistrovaný) 194.228.18.---

Dle mého názoru je přeplatek nezaviněný zam-cem možné mu strnout ze mzdy (přesněji řečeno mzdu opravit). To sice můžete udělat i u bývalého zaměstnance, ale jestli to neuhradí dobrovolně, budete to vymáhat obtížně. Po účetní můžete vymáhat předepsané penále za tento nedoplatek na pojistném vůči OSSZ.

• 20. 11. 2008 14:53

JiřinaH. (neregistrovaný) 85.119.90.---

Zýýleží na tom, zda přeplatek zaměstnanec(pobírající dávky) zavinil nebo ne. Pokud je nezavinil, srazit mu je nemůžete.Záleží také na tom,o co se přesně jedná(např. od 2008 se musí vrátit nem.dávky
      pokud někdo požádá zpětně o star.nebo plný inv.důchod a byly mu vyplaceny).
      Jinak - přeplatek povedete jako pohledávku za mzd.účetní.Záleží na vedení, zda jí bude odpuštěno nebo bude částku na ní vymáhat. Ona může apelovat přeplaceného,jestli jí to sám vrátí , zkusit to může vždycky.

• 21. 11. 2008 10:22

Katuška (neregistrovaný) 194.228.18.---

Mě kontrola z OSSZ sdělila, že jsou zam-ci povinni to vrátit, dokonce že to mám prostě opravit v další mzdě.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).