Hlavní navigace

Zajímavé_Otcovská dovol.míří do parlamen

 • (neregistrovaný) 82.150.166.---

  21. 11. 2008 10:32

  Součástí Souboru prorodinných opatření schváleného vládou je také podpora flexibilní pracovní doby. Zaměstnavatel, který vytvoří pracovní místo do 0,8 úvazku pro zdravotně postižené, starší lidi či rodiče malých dětí, by mohl uplatnit slevu na sociálním pojištění. Úlevy by zaměstnavatel získal také zřízením tzv. firemní školky. Novinkou je také plán na zavedení tzv. vzájemné rodičovské výpomoci, kdy by rodič pečující o vlastní dítě mohl hlídat za úplatu až tři další děti do sedmi let. Za jedno dítě by mohl dostávat až pět tisíc korun, z této úplaty by se neodváděla daň z příjmů, ZP a SP. Tyto návrhy nyní zamíří do parlamentu.
  No nevím, zda to projde, ale návrh je to více než zajímavý ...

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 21. 11. 2008 11:07

   Pavel (neregistrovaný) 80.188.72.---

   Re: Zajímavé_Otcovská dovol.míří do parl
   No, nevím.

   Zejména je to populistický návrh. Když se podíváte na uvažované náklady, je to zanedbatelné. Na druhou stranu se vytvoří řada výjimek, které se budou kontrolovat a za jejich špatnou aplikaci budou sankce. Že by ty výjimky byly jednoznačné o tom se dá s úspěchem pochybovat. Koukněte se třeba na novelu o DPH 2009, je to hrůza, kterou neumí vysvětlit ani autoři z MF. A když si představím, jak se to bude programovat...

   Na jedné straně se v zákoně o daních z příjmů ruší výjimky, aby byl zákon "transparentnější" a na druhé straně se v zákonech o sociální a zdravotní dani výjimky chystají. A oba zákony navrhuje stejná vláda. :-))

   Já bych raději proto, aby se zákony o sociální a zdravotní dani změnily na zákony o sociálním a zdravotním pojištění. Pokud vláda chce na něco přispívat, prosím, ale ať to necpe do zákonů, které licoměrně nazývá zákony o "pojištění".

   Hezký den!

  • 21. 11. 2008 12:11

   Katuška (neregistrovaný) 194.228.18.---

   Re: Zajímavé_Otcovská dovol.míří do parl
   Přesně tak, co se týče pojistného, je to další diskriminace (i když pozitivní) a navíc se zaplevelí už dnes nepřehledný "systém". Školky jsou rozumné, a hlídání? to bude chtít odvahu od rodičů i od "hlídaček". Tato vláda slibovala zjednodušení, v praxi ale provádí opak...

  • 21. 11. 2008 16:50

   xy5 (neregistrovaný) 62.204.241.---

   Re: Zajímavé_Otcovská dovol.míří do parl
   Vždyť podnikové školky (někde i jesle) tady byly a musely se zrušit (rozprodat - většinou - pod cenou), že nejsou a ani nebudou potřeba. A teď se nákladně staví nové - co tohle má za logiku?
   A muži na týdenním volnu při narození dítěte? Hlavně, aby se to při všech opravách a připomínkách v parlamentu nesemlelo nakonec tak, že to bude muset hradit zam-tel.
   Hlavně mi to přijde, že chtějí,aby zpracovávání mezd bylo tak nákladné a nepřehledné - různé sazby na placení SP nebo ZP, že se v tom nakonec nevyzná vůbec nikdo.

  • 21. 11. 2008 17:34

   Pavel (neregistrovaný) 80.188.72.---

   Re: Zajímavé_Otcovská dovol.míří do parl
   Rušení školek a jeslí mělo svou logiku. Kupující získali za levný peníz slušný majetek. :-))

   Podpora nových školek má také svou logiku. KDU-ČSL má "pro-rodinný" program a musí se uspokujit, aby nepadla koalice a neztratily se korýtka. Tož asi tak.

   Ale také něco positivního, je připraven návrh, podle kterého by se měly všechny daně (z příjmů, sociální a zdravotní) odvádět na jedno místo a má se i sjednocovat vyměřovací základ pro tyto daně. To sice jde proti výše uvedeným informacím, ale populismus, při klesajících volebních preferencích, je samozřejmě prioritou. :-))

   Hezký víkend!

  • 22. 11. 2008 8:52

   beta (neregistrovaný) 82.150.166.---

   Re: Zajímavé_Otcovská dovol.míří do parl
   Sjednocený systém by měl přijít ale až do 1.1.2010, ne ?
   Mně se na výše uvedeném nárhu nejvíce líbila otcovská dovolená, nevěřím, že by se to semlelo tak, že by platil z-el ...A byla bych pro podporu školek či jeslí, což by třeba rády využily velké společnosti - viz Škodovka a další. Teď mají sice jiné starosti, ale pro řešení do budoucna si myslím, že by tyto dva body byly OK. Nevím jak je to v zahraničí, ale něco jako otcovská dovolená myslím někde funguje. Třeba to ani neprojde, ale připadlo mi to jako dobrý námět k diskuzi, člověk se dozví, tříbí názory a tak ... :) Též krásný víkend. U nás zrovna napadlo, takže je krásně bílo.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).