Hlavní navigace

Úvěr na koupi vozidla

  • (neregistrovaný) 88.102.129.---

    27. 11. 2008 8:18

    Dobrý den,

    prosím o radu zda je tento postup správný:

    Mám smlouvu o úvěru, budu účtovat
    042/211 - částečnou úhradu
    042/381 - zbytek rozložený na splátky
    381/221 - platby splátek
    022/042 - zařazení do používání
    551/088 - odpisy.

    Také nevím, zda patří úrok na 042.

    Díky předem. K.

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 27. 11. 2008 8:54

      Daniela (neregistrovaný) 193.179.141.---

      Re: Úvěr na koupi vozidla
      úroky jsou součástí ocenění DHM pokud tak účetní jednotka rozhodne, ale mohou tam být i zcela jiné náklady - koukněte na par.47 vyhl.500. V účtování mi nějak chybí 321, začínala bych od došle fa či smlouvy, 381 jsou náklady příštích období, úhrada fa přímo z úvěru 321/231-pokud je krátkodobý, 042/321,022/042, splátky úvěru 231/221.

    • 27. 11. 2008 9:27

      Katuš (neregistrovaný) 88.102.129.---

      Re: Úvěr na koupi vozidla
      321 tam nemám, protože jsme částečnou úhradu provedli v hotovosti. Místo 381 dám 231 a úroky zahrnu do ocenění. Díky za radu

    • 27. 11. 2008 9:32

      lenka (neregistrovaný) 193.165.167.---

      Re: Úvěr na koupi vozidla
      321 musíte mít, hradili jste snad fakturu ne ?Úroky do ceny nedávejte, spíše poplatky na registru a podobně

    • 27. 11. 2008 9:35

      lenka (neregistrovaný) 193.165.167.---

      Re: Úvěr na koupi vozidla
      http://business.center.cz/business/diskuze/zprava.aspx?id=497471
      někdy je dobré pročíst diskuzi, pokud má úvěr splatnost delší než jeden rok, je třeba účtovat o dlouhod. závazku

    • 27. 11. 2008 10:32

      Katuš (neregistrovaný) 88.102.129.---

      Re: Úvěr na koupi vozidla
      Dle toho §47, co uvedla p. Daniela, to zákon připouští, ale možná bude přece jen lepší je dát přímo do nákladů. Fakturu jsme opravdu nedostali jen příjmový doklad o částečné úhradě, ale mám smlouvu. Je v ní uvedeno 24 splátek = dlouhodobý závazek na účet 959 (dle vyhl. 504/2002 pro účetní jednotky u kterých hlavním předmětem činnosti není podnikání). Díky za info a příště mrknu do diskuze. K.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).