Hlavní navigace

Přefakturace zboží z EU

  • (neregistrovaný) 90.176.160.---

    27. 11. 2008 9:25

    Dobrý den,
    nakoupila jsem zboží od plátce DPH z EU (dodání bez DPH)¨
    Nyní ho chci přefakturovat jinému plátci v ČR
    Budu fakturovat s DPH nebo bez DPH?
    Děkuji

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 27. 11. 2008 15:42

      Marek (neregistrovaný) 213.180.35.---

      Re: přefakturace zboží z EU
      Budete fakturovat s DPH, protože uskutečníte dodání zboží s místem plnění v tuzemsku viz § 7/2 ZDPH, kterému předchází pořízení zboží podle § 11 ZDPH.

    • 27. 11. 2008 15:42

      anonym (neregistrovaný) 85.132.220.---

      Re: přefakturace zboží z EU
      Pokud jste si neuplatnili DPH na vstupu (pouze odvedli na výstupu) a účtovali prostřednictvím rozvahových účtů (např. 315/321) a přefakturace je za stejnou cenu, za jakou jste pořídili, pak lze fakturovat bez DPH. To ale pouze do konce r. 2008. Od r. 2009 již takto přefakturace nebude možná.

    • 28. 11. 2008 9:23

      Barbara (neregistrovaný) 80.188.29.---

      Re: přefakturace zboží z EU
      --
      Pro anonyma:
      od roku 2009 lze využít nové ustanovení v §39a to odstavec 11
      "Do základu daně se nezahrnuje částka, kterou plátce obdržel od jiné osoby na úhradu částky vynaložené jménem a na účet této jiné osoby. Podmínkou je, že přijatá částka nepřevýší uhrazené částky za jinou osobu a plátce si u plnění uhrazeného za jinou osobu neuplatní nárok na odpočet daně."
      Takže přefakturace "bez daně" bude nadále možná na základě tohoto odstavce.

    • 28. 11. 2008 11:31

      anonym (neregistrovaný) 85.132.220.---

      Re: přefakturace zboží z EU
      "vynaložené jménem a na účet této jiné osoby" - takže pak bude na dokladu uveden jako odběratel kdo? Kdo bude hradit dodavateli? Konzultujte s právníkem. Toto není přefakturace, jak je myšleno v dotazu.
      Ale nakonec, to záležitost toho, kdo bude fakturovat. Pokud si to obhájí, tak proč nepřefakturovávat s odvoláním na § 39a. Já si to netroufnu.

    • 28. 11. 2008 13:12

      Barbara (neregistrovaný) 80.188.29.---

      Re: přefakturace zboží z EU
      ---
      Domnívám se, že ano, jedná se o rozšíření možnosti přeúčtování, potvrzeno na školení Ing. Benda, a taky zasílám úryvek z článku Ing. Havla z KPMG
      "b) Přeúčtování částek zaplacených za jinou osobu
      ...Novelou tedy dochází k rozšíření případů neomezujících se pouze na plnění spojené s pronájmem nemovitostí, kdy je možné při přeúčtování částek zaplacených za jinou osobu postupovat tak, že při neuplatnění nároku na odpočet daně u této částky nevznikne při jejím přeúčtování bez přirážky povinnost tuto částku zahrnout do základu daně. Z této částky tedy nevznikne povinnost odvést daň na výstupu."

    • 28. 11. 2008 14:07

      Marek (neregistrovaný) 213.180.35.---

      Re: přefakturace zboží z EU
      Nesouhlasím ani z jednou z Vás a to z následujících důvodů:
      Tvrzení paní anonym, že je možné přeúčtovat zboží, u kterého neuplatním nárok na odpočet bez DPH je zcela mylné, protože podle platné právní úpravy v roce 2008 není v § 13 nikde uvedeno stejné ustanovení jako v § 14/4/e jako u služeb. Zřejmě si to pletete s § 62/1, tady je ovšem podstatný rozdíl - a to "plátce nemohl uplatnit nárok na odpočet" na rozdíl od "neuplatnil nárok na odpočet". § 13/4/h pouze umožňuje u určitého druhu (teplo chlad elektřina) zboží přeúčtovávát s daní i pokud byly pořízeny od neplátce. Dále § 13/10/d umožňuje neuplatňovat u vyjmenovaného zboží nárok na odpočet na nepřeúčtovávát s DPH.
      Jinými slovy, přeúčtová zboží v roce 2008 podle platného zákona se nevztahuje na zboží obecně, ale pouze na zvláštní druhy zboží - elektřinu, plyn, teplo, chlad a vodu.
      Pokud tedy tazatelka nepořídila z JČS vyjmenované zboží (asi těžko), pak rozhodně musí přiznat daň z pořízení zboží a následný prodej zatížit DPH. Další nesmysl je účtovat pořízení zboží na 315. Už jen z titulu prokázání pořízení zboží je nutné o něm účtovat v souladu s prováděcí vyhláškou a ZÚ, tedy rozhodně na 131 nebo 132, přes 315 se prohánějí přefakturace služeb (§ 14/3/g nebo odst. 5/e). Při pořízení zboží je třeba prokázat převod práva nakládat s ním jako vlastník a odpovídajícím způsobem také o tom účtovat. Tedy podle Vaší rady by berňák jistě nenutil tazatelku uplatnit odpočet, ale zcela jistě by jí dodanil tuzemské dodání zboží.

    • 28. 11. 2008 14:09

      Marek (neregistrovaný) 213.180.35.---

      Re: přefakturace zboží z EU
      Nyní k tomu, co píše Barabara. Je pravda, že od r. 2009 ZDPH zrušuje ustanovení § 13/4/h, §13/10/d, §14/3/g a § 14/5/e. Nahrazuje ho § 36/11, které je obecné (nerozlišuje zboží a služby), ale je třeba splnit 3 podmínky:
      - přeúčtovávaná částka byla zaplacena jménem a na účet jiné osoby (to by musela tazatelka nakupovat zboží jménem osoby, které ho přeúčtovává, pak by ale těžko mohlo jít o pořízení zboží tazatelkou, protože podle kupní smlouvy by zboží pořizovala již třetí strana)
      - přeúčtovává se za stejnou cenu
      - neuplatní se nárok
      Tedy u pořízení zboží toto ustanovení půjde aplikovat opravdu dost těžko.

    • 28. 11. 2008 14:40

      Barbara (neregistrovaný) 80.188.29.---

      Re: přefakturace zboží z EU
      --
      Dobrý den, Marku!
      Budu nad tím určitě přemýšlet, co jste napsal.

    • 28. 11. 2008 14:51

      Marek (neregistrovaný) 213.180.35.---

      Re: přefakturace zboží z EU
      Zdravím Vás Barbaro,
      musím jenom dodat, že kolem § 36/11 bude hodně dohadů, můj názor je, že záměr básníků z MF bylo upravit tímto přeúčtováním přeúčtování služeb, ale nějak se to zase nepovedlo. Mějte pohodový víkned :-)

    • 28. 11. 2008 15:49

      anonym (neregistrovaný) 85.132.220.---

      Re: přefakturace zboží z EU
      Máte pravdu. V zápalu boje jsem si hned neuvědomila, že u zboží (mimo § 13 odst. 10) tento postup není možný. Omlouvám se za zavádějící odpověď.

    • 28. 11. 2008 18:23

      Marek (neregistrovaný) 85.160.88.---

      Re: přefakturace zboží z EU
      Já se omlouvám za ten podrážděný tón, nebylo to nutné, mýlit se může každý, mě nevyjímaje, jak mě minule Barbara správně upozornila, je to tady diskuzní fórum, netřeba mít hned ohýnek u zadku.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).