Hlavní navigace

4. rok neplaceného hvolna po rodičovské

• (neregistrovaný) 80.188.34.---

27. 11. 2008 12:29

Dobrý den,

mám dotaz ohledně 4. roku neplaceného volna. Zaměstnankyně u naší společnosti požádala o 4. rok neplaceného volna během měsíce září. Ale dneska přišla, že by ráda nastoupila do práce již v prosinci. Musíme jí umožnit požadovaný nástup v prosinci nebo jí můžeme "pošlat domů" s tím, že musí nastoupit až v září (po uplynutí toho roku neplaceného volna). A kde najdu tuhle problematiku vysvětlenou.

Děkuji za odpověď

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 27. 11. 2008 13:15

xy5 (neregistrovaný) 195.47.3.---

Re: 4. rok neplaceného hvolna po rodičov
      >Dobrý den,
      >
      >mám dotaz ohledně 4. roku neplaceného volna.
      >Zaměstnankyně u naší společnosti požádala o 4. rok neplaceného
      >volna během měsíce září. Ale dneska přišla, že by ráda
      >nastoupila do práce již v prosinci. Musíme jí umožnit
      >požadovaný nástup v prosinci nebo jí můžeme "pošlat
      >domů" s tím, že musí nastoupit až v září (po uplynutí
      >toho roku neplaceného volna). A kde najdu tuhle
      >problematiku vysvětlenou.
      >
      >Děkuji za odpověď

pokud má písemně požádáno a tedy i schváleno neplac. volno od - do, tak to tak platí a zam-tel jí nemusí umožnit nástup dříve do zaměstnání (může mít na jejím místě zástup apod.)
      určitě Vám doložila, že je státním pojištěncem (celodenní péče o dítě), tak se z neplac. volna neplatí ZP
      kdyby v době neplac. volna přinesla neschopenku, OČR, tak se neplatí (má neplac. volno), jenom, kdyby byla těhotná, tak by 6 týdnů před plánovaným porodem odešla na PPM a měla by ji placenou
      >

• 27. 11. 2008 13:40

Lenka (neregistrovaný) 80.188.34.---

Děkuji za odpověď. Můžete mi ještě poradit, kde tuhle problematiku najdu.

• 27. 11. 2008 13:50

xy5 (neregistrovaný) 195.47.3.---

Já se domnívám, že to nenajdete nikde.
      Citace z knihy pro MÚ na r. 2008:
      Zákon již neřeší možnost poskytnutí neplac. prac. volna z jiných vážných důvodů na žádost zaměstnance. Na základě zásady "co není zákázáno, je dovoleno", totiž zam-teli nic nebrání takové volno zam-ci poskytnout.

• 27. 11. 2008 15:41

Katuška (neregistrovaný) 194.228.18.---

Přesně tak, všechny povinnosti zam-tele jsou taxativně řešeny v ZP, ZP však hovoří pouze o povinnosti zam-tele poskytnout RD do 3. let věku dítěte či o možnosti poskytnout neplacené volno do 4. let věku, ale o žádné povinnosti vzít ji zpět dříve. Pokud se bude domáhat a tvrdit, že musíte, tak ať Vám ukáže paragraf, který to říká, tím skončí, protože taková povinnost prostě není.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).