Hlavní navigace

Vratka ze sociálky,jak se daní ?

  • (neregistrovaný) 88.101.62.---

    28. 11. 2008 13:15

    Dobrý den,
    když jsem jako fyzická osoba obdržel přeplatek ze sociálky z roku 2007 v roce 2008, musím to zdanit ??

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 28. 11. 2008 13:32

      lenka (neregistrovaný) 193.165.167.---

      Re: vratka ze sociálky,jak se daní ?
      Protože v roce 2007 bylo v daňových nákladech, teď je to v daň. příjmech.Platby za rok 2008 se bude účtovat již nedańově a přeplatky také.

    • 29. 11. 2008 13:13

      anonym (neregistrovaný) 85.132.220.---

      Re: vratka ze sociálky,jak se daní ?
      Konec roku se blíží a jistě budou tací, kteří nepožádali o vrácení přeplatku. A jelikož kolem tohoto problému se rozvíjí diskuze, ve které se objevují rozdílné názory, zaslala jsem dotaz do redakce odb. časopisu z dotazem, jak má být postupováno. Zda lze postupovat podle závěru z KOV KDP ČR č.200/27.11.07 na téma: „ Uplatnění pojistného na sociální zabezpečení a zdravotní pojištění v základu daně na přelomu let 2007 a 2008“, nebo, zda je nutno postupovat podle § 5 odst. 6 ZDP, na který se někteří diskutující odvolávají.
      Bylo mi odpovězeno, že k výše uvedenému tématu je závěr ze strany Ministerstva financí konečný. Ministerstvo financí ČR zaujalo k problematice pojistného na sociální zabezpečení a zdravotní pojištění na přelomu r. 2007 a 2008 a vyslovilo naprostý souhlas se závěry předkladatele.
      Návrh předkladatele: V případě OSVČ vedoucího DE, kdy přeplatek SP a ZP za rok 2007 nebude vrácen, je možno postupovat následovně. Přeplatek sociálního a zdravotní pojištění za rok 2007 nebyl v roce 2008 vrácen, tento příjem ani nemohl být zachycen v daňové evidenci poplatníka, OSVČ vedoucího daňovou evidenci není povinna postupovat dle § 5 odstavce 6 zákona o daních z příjmů, nejedná se příjem poplatníka.
      Je tedy na každém, jak s přeplatkem naloží.
      Zápis z KOV KDP ČR lze najít na http://cds.mfcr.cz/cps/rde/xchg/cds/

    • 29. 11. 2008 16:02

      Vladimír 2 (neregistrovaný) 85.70.27.---

      Re: vratka ze sociálky,jak se daní ?
      >>>>>Dobrý den,
      >>>>>když jsem jako fyzická osoba obdržel přeplatek ze
      >>>>>sociálky z roku 2007 v roce 2008, musím to zdanit ??
      >>>>ano
      >>>Proč ?
      >>Protože v roce 2007 bylo v daňových nákladech, teď je
      >>to v daň. příjmech.Platby za rok 2008 se bude účtovat
      >>již nedańově a přeplatky také.
      Vážená dámo, buďte tak laskavá a podávejte přesné informace, např. zápis KOV z 27.11.2007 je zde
      http://cds.mfcr.cz/cps/rde/xbcr/SID-3EA9846B-C09BDA0B/cds/KV27112007.pdf
      a v něm si každý může ověřit že ve vašem příspěvku nepíšete pravdu - str. 57 dole je:
      4. Návrh na opatření
      Po projednání v Koordinačním výboru doporučujeme přijaté závěry publikovat
      Stanovisko Ministerstva financí – NOVÉ
      Souhlas se závěry předkladatele. Na základě doplňujícího dotazu předkladatele při projednávání příspěvku MF doplňuje, že na straně poplatníka, který nevede účetnictví, je zdanitelným příjmem přeplatek na sociálním a zdravotním pojištění za zdaňovací období 2007 a starší, vrácený příslušnou pojišťovnou počínaje r. 2008. Pokud přeplatek příslušnou pojišťovnou vrácen nebude, o zdanitelný příjem poplatníka, který nevede účetnictví, se nejedná.

      Kde byl tento návrh na opatření publokován?
      Pracujeme podle stávajících zákonů, nebo podle toho že jedna paní povídala a je jedno jestli v odborném časopise, na MFČR nebo v KOV nebo na BC?

      Ale pravdu máte v tom, že se každý musí rozhodnout sám.
      OT dotaz:
      Vy jste si nevšimla co je podstatou otázky?l

      Na vámi uvedeném odkazu
      >http://cds.mfcr.cz/cps/rde/xchg/cds/
      se nenajde NIC.
      Pokud uvádíte ==zaslala jsem dotaz do redakce odb. časopisu == uveďte také kterého časopisu, většinu těch stanovisek známe, tak aby se nám ta stanoviska nepletla.

    • 28. 11. 2008 13:34

      dita (neregistrovaný) 88.102.65.---

      Re: vratka ze sociálky,jak se daní ?
      Protože jste jpojištění měla v r.2007 uplatněno jako daňový náklad.

    • 28. 11. 2008 18:45

      Zorka (neregistrovaný) 78.102.125.---

      Re: vratka ze sociálky,jak se daní ?
      Přeplatky se musí danit. Proto, kdo byl předvídavý, nechal si přeplatky u pojišťoven jako zálohy na letošní rok a tím se vyhnul zdanění.
      Zorka

    • 28. 11. 2008 22:50

      Vladimír 2 (neregistrovaný) 85.70.27.---

      Re: vratka ze sociálky,jak se daní ?
      Podle čeho = §/odst z.? je sociálka pojišťovnou?

    • 28. 11. 2008 23:03

      Vlasdimír 2 (neregistrovaný) 85.70.27.---

      Re: vratka ze sociálky,jak se daní ?
      Ano dle §5/6 ZDP, zápisem v tab. E př. č. 1 DP

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).