Hlavní navigace

Potvrzení dobropisu

  • (neregistrovaný) 88.103.121.---

    2. 12. 2008 14:54

    Dodavatel nám vystavil dobropis za neodebrané zboží a vyžaduje potvrzení dobropisu s obecným odkazem na § 42 zák. o DPH. Uvedené ustanovení jsem prošel několikrát tam a zpět a o nutnosti potvrdit dobropis příjemcem jsem tam nenašel ani slovo. Pokud prohledávám toto nebo jiná fóra, všude se píše, že dobropis lze zaúčtovat až po potvrzení příjmecem, nicméně nikde jsem nenašel nic o tom, jakým předpisem je povinnost potvrdit dobropis příjemcem nařízena. Může mne, prosím, někdo nakopnout kde si mohu ověřit, že taková povinnost skutečně existuje a že nejde pouze o snahu některých účetních vyzdvihnout svou důležitost? Kromě toho, pokud tato povinnost skutečně existuje, proč analogicky k tomu neexistuje povinnost příjemce potvrdit dodavateli vystavenou fakturu?

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 2. 12. 2008 15:18

      anonym (neregistrovaný) 85.132.220.---

      Re: Potvrzení dobropisu
      § 42 odst. 4: Oprava základu daně a výše daně je samostatným zdanitelným plněním, které se považuje za uskutečněné
      a) ve zdaňovacím období, ve kterém byl daňový dobropis DORUČEN plátci, pro kterého se uskutečnilo zdanitelné plnění....

      Takže ten, kdo vystavil dobropis musí prokázat, že byl dobropis DORUČEN plátci a to lze prokázat jedině uvedení data doručení a podpisem toho, kdo dobropis převzal. Není dostačující potvrzení z pošty při odeslání dobropisu doporučeně.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).