Hlavní navigace

ŘD při mateřské dovolené?

• (neregistrovaný) 85.132.180.---

2. 12. 2008 19:09

Dobrý večer.Chtěla bych se zeptat,jestli mám nárok na řádnou dovolenou a její proplacení během mateřeké?Něco takového jsem zaslechla.V říjnu 2005 jsem nastoupila mateřskou dovolenou,do 3 let dítěte mně v práci drželi místo,teď 18.11. jsem už opět nastoupila do práce a zaslechla jsem,že někde proplácí celých 25dnů dovolené při mateřské.Můžete mně někdo prosím odpovědět?Předem moc děkuji Majka.

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 2. 12. 2008 20:03

R.K. (neregistrovaný) 62.40.82.---

Re: ŘD při mateřské dovolené?
      Dobrý večer, mateřská dovolená je z hlediska nároku na dovolenou brána jako odpracovaná doba a tudíž za ní nárok skutečně vzniká. Tato dovolená se ale musí čerpat (většinou před nástupem na RD), nelze jí proplácet (pokud nekončí PP).

• 2. 12. 2008 20:20

Líba (neregistrovaný) 88.100.204.---

Jenže možnost čerpat dovolenou až po skončení rodičovské je až od platnosti nového zákoníku práce. Pokud jste nepožádala o čerpání hned po skončení mateřské, tak vám propadla.

• 2. 12. 2008 20:34

Majka (neregistrovaný) 85.132.180.---

Ale já na mateřské teoreticky ještě jsem,do 4 let dítěte ještě pobírám 3800Kč.Tak nevíte,jak by to u mě mělo být?>>>Dobrý večer.Chtěla bych se zeptat,jestli mám nárok na
      >>>řádnou dovolenou a její proplacení během
      >>>mateřeké?Něco
      >>>takového jsem zaslechla.V říjnu 2005 jsem nastoupila
      >>>mateřskou dovolenou,do 3 let dítěte mně v práci
      >>>drželi
      >>>místo,teď 18.11. jsem už opět nastoupila do práce a
      >>>zaslechla jsem,že někde proplácí celých 25dnů
      >>>dovolené
      >>>při mateřské.Můžete mně někdo prosím odpovědět?Předem
      >>>moc děkuji Majka.
      >>
      >>Dobrý večer, mateřská dovolená je z hlediska nároku
      >>na
      >>dovolenou brána jako odpracovaná doba a tudíž za ní
      >>nárok skutečně vzniká. Tato dovolená se ale musí
      >>čerpat
      >>(většinou před nástupem na RD), nelze jí proplácet
      >>(pokud nekončí PP).
      >
      >Jenže možnost čerpat dovolenou až po skončení
      >rodičovské je až od platnosti nového zákoníku práce. Pokud
      >jste nepožádala o čerpání hned po skončení mateřské, tak
      >vám propadla.

• 2. 12. 2008 20:43

M.H. (neregistrovaný) 83.208.69.---

Mateřská není doba pobírání rodičovského příspěvku. Mateřská dovolená je to období obvykle 28 týdnů kolem porodu, kdy žena zpravidla čerpá peněžitou pomoc v mateřství ("velkou mateřskou od zaměstnavatele"). Za tuto dobu vzniká nárok na dovolenou na zotavenou. Za dobu čerpání rodičovské dovolené (která nijak nesouvisí s rodičovským příspěvek a je maximálně do tří let věku dítěte) ani za neplacené volno (tedy tu dobu, kdy vám po zaměstnavatel dovolil být doma i po třetím roce života dítěte) dovolená nenáleží.

Každopádně pokud vám jde o nevyčerpanou dovolenou z roku 2005 (kdy jste čerpala mateřskou dovolenou), tak ta už propadla a nijak se nenahrazuje.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).