Hlavní navigace

Rodičovská dovolená + přivýdělek

 • (neregistrovaný) 213.192.55.---

  4. 12. 2008 11:46

  Dobrý den,
  potřebovala bych poradit jak postupovat správně,
  mám zaměstnankyni, která čerpá rodičovskou dovolenou (věk dítěte 2 roky), chtěla by se vrátit do zaměstnání na půl úvazku.
  Lze to umožnit, aby souběžně pobírala dávky za rodičovskou dovolenou a zároveň pobírala příjem? A jak s péčí o dítě?
  Vozila by ho ke své matce, která by se o něj po dobu, co by byla v zaměstnání, starala.
  Prosím o radu s touto situací nemám zkušenosti.

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 4. 12. 2008 11:58

   xy5 (neregistrovaný) 195.47.3.---

   Re: Rodičovská dovolená + přivýdělek
   Jistě má u Vás dotyčná písemnou žádost, do kdy požádala o rodič. dovolenou (max. do 3 let dítěte). Na jejím místě můžete mít někoho jiného apod. Prostě její žádosti o dřívější návrat nemusíte vyhovět.
   Pokud přesto vyhovíte a ona se vrátí zpět do zaměstnání - uděláte změnu na půl úvazku, ona Vám doloží, že je dále v kateg., za kterou je plátcem ZP stát a Vy budete srážet zdrav. poj. jen ze mzdy, které dosáhne. Pokud se bude starat o její dítě matka (tedy babička dítěte), potom by měla rodič. příspěvek nadále pobírat (záleží, jakou délku zvolila).

  • 4. 12. 2008 12:12

   Šárka (neregistrovaný) 213.192.55.---

   Re: Rodičovská dovolená + přivýdělek
   Zaměstnanky požádla o rodičovskou dovolenou na 3 roky, vyhovět bychom jí chtěli. Chápu tedy správně, že je možné zároveň pracovat na zkrácený úvazek a současně být na mateřské dovolené a pobírat rodičovský příspěvek aniž by mateřskou musela ukončit. Budu jí tedy normálně z příjmu -ze mzdy srážek ZP, SP a daň. Budu od ní tedy potřebovat nějaká potvrzení?

  • 4. 12. 2008 12:16

   Renata (neregistrovaný) 81.92.159.---

   Re: Rodičovská dovolená + přivýdělek
   Budete potřebovat pouze potvrzení, že pobírá rod.příspěvek(abyste jí nemuseli strhávat ZP z minima).Rodičovský příspěvek může pobírat i nadále (klidně může mít i plný úvazek), pouze nesmí dávat dítě do jeslí nebo školky na více než 5 dní v měsíci nebo na více než 4 hod.denně (to záleží na věku dítěte)

  • 4. 12. 2008 12:17

   xy5 (neregistrovaný) 195.47.3.---

   Re: Rodičovská dovolená + přivýdělek
   ale ona není na mateřské dovolené (ta je do 28 týdnů - většinou), potom čerpala rodič. dovolenou a na té nyní už také nebude, když nastoupí zpět do zaměstnání
   bude normálně zpět v zaměstnání, ale na zkrácený úvazek, plátcem ZP za ni bude i stát - pokud doloží, že pobírá rodič. příspěvek nebo se celodenně řádně stará o 1 dítě do 7 let nebo o 2 děti do 15 let
   pokud by byla dál na rodič. dovolené, tak to byste ji nyní museli zaměstnat na jiné pozici s jinou prac. smlouvou, DoPP, DoPČ

  • 4. 12. 2008 12:41

   an (neregistrovaný) 85.93.163.---

   Re: tak to je mazec
   Tak situaci, kdy pracovnice pracuje, současně je na mateřské dovolené a pobírá přitom rodičovský příspěvek bych teda chtěla v reálu vidět. Jste větší reformátor než naši poslanci, tohle se jim opravdu ještě vymyslet nepodařilo.

  • 4. 12. 2008 12:45

   an (neregistrovaný) 85.93.163.---

   Re: tak to je mazec
   A ještě k původnímu dotazu - dávky za rodičovskou dovolenou při 2 letém dítěti - to taky neznám.

  • 4. 12. 2008 13:16

   Jiřka (neregistrovaný) 88.101.130.---

   Re: tak to je mazec
   Mám dojem, že se neptá mzdová účetní, ale nějaká zaměstnavatelka, která se přesně neorientuje v názvech a vůbec zákonných postupech. Takže: Pokud by měla pracovat na stejný druh práce, akorát že na zkrácený úvazek, tak se vlastně vrací pracovat ve svém pracovním poměru a tím pádem končí její rodičovská dovolená (což je název volna u zaměstnavatele a s rodičovským příspěvkem, což je státní dávka, to vůbec nesouvisí). Sepíšete s ní dodatek k pracovní smlouvě se změnou úvazku. Tento úvazek pak bude platit tak dlouho, dokud se zase spolu nedohodnete na změně. Pokud bude její měsíční hrubá mzda nižší než 8000 Kč, nechte si od ní napsat čestné prohlášení, že pobírá rodičovský příspěvek (po tuto dobu je totiž pojištěna státem a nemusí být dopočítáváno zdravotní pojištění, bude se odvádět pouze ze skutečně dosaženého výdělku). Výdělek není omezený. Rodičovský příspěvek bude pobírat podle varianty, kterou si vybrala, pokud nebude dítě mladší 3 let dávat do školky na víc než 5 dní v měsíci nebo dítě starší 3 let na víc, než 4 h denně (nebo max. 5 dní v měsíci). Pokud má zajištěné hlídání jinou dospělou osobou, je vše v pořádku a může pobírat rodič. příspěvek. Přitom může pracovat a vydělávat, když onemocní, bude pobírat nemocenskou, když bude mít OČR, bude pobírat dávky OČR.

  • 4. 12. 2008 13:42

   an (neregistrovaný) 85.93.163.---

   Re: tak to je mazec
   p. Jiřko, škoda, že toto vaše psaní nejde nějak barevně vyznačit pro další tazatelky, abyste to nemusela psát pořád dokola, když jim se nechce hledat v historii. Hezký den.

  • 4. 12. 2008 19:33

   Jiřka (neregistrovaný) 88.101.130.---

   Re: tak to je mazec
   Jojo, já si taky říkám, kolikrát už jsem tady vypisovala třeba pravidla o vypočítávání nároku na řádnou dovolenou nebo popisovala rozdíly mezi mateřskou dovolenou, rodičovskou dovolenou a rodičovským příspěvkem. A říkám si, že sem pak jen hodím odkaz, jenže vždycky zapomenu název té příslušné debaty. Ale kdyby se chtělo, taky by to šlo vyhledat, jen si trochu počíst, jenže mně to mnohdy nedá, jen tak napsat "počtěte si v historii, už to tady stokrát bylo".

  • 4. 12. 2008 23:09

   anonym (neregistrovaný) 94.112.26.---

   Re: tak to je mazec
   Jenže oni ti tazatelé na to spoléhají a vůbec se nenamáhají něco najít. Nejhorší je to u těch, kteří by aspoň měli vědět, že zákoník práce vůbec existuje.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).