Hlavní navigace

Osobní prohlídky zaměstnanců.

• (neregistrovaný) 85.71.87.---

4. 12. 2008 22:01

Pracuji v supermarketu. Uznávám, že osobní prohlídka je právo zaměstnavatele. Problém je, že dříve jsem byla zkontrolovaná při odchodu ze skladu - šatna je ve skladu. Nyní po nás chtějí, abysme se kontrolovali u východu z prodejny. Je nám to trapný. Jsme zaměstnanci, ne ZÁKONITĚ potencionální zloději. V obchodě je pořád spousta zákazníků a mě je proti srsti kontolovat pokladní i to, aby mě někdo šacoval před lidmi. Děkuji za názory.

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 5. 12. 2008 7:56

jana h. (neregistrovaný) 85.132.151.---

Re: Osobní prohlídky zaměstnanců.
      Zákoník práce:
      § 248
      (1) Zaměstnavatel je povinen zajišťovat svým zaměstnancům takové pracovní podmínky, aby mohli řádně plnit své pracovní úkoly bez ohrožení zdraví a majetku; zjistí-li závady, je povinen učinit opatření k jejich odstranění.
      (2) Zaměstnavatel je z důvodu ochrany majetku oprávněn v nezbytném rozsahu provádět kontrolu věcí, které zaměstnanci k němu vnášejí nebo od něho odnášejí, popřípadě provádět prohlídky zaměstnanců. Při kontrole a prohlídce podle věty první musí být dodržena ochrana osobnosti podle § 11 občanského zákoníku. Osobní prohlídku může provádět pouze fyzická osoba stejného pohlaví.

Občanský zákoník:
      Ochrana osobnosti
      § 11
      Fyzická osoba má právo na ochranu své osobnosti, zejména života a zdraví, občanské cti a lidské důstojnosti, jakož i soukromí, svého jména a projevů osobní povahy.

Z uvedeného mi plyne, že zaměstavatel nemá právo vykonávat prohlídky takovým způsobem, jaký se u vás děje. Zkuste se dohodnout po dobrém, dejte najevo, že znáte svá práva. Hodně štěstí !!!

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).