Hlavní navigace

Nárok zaměstnance na prac. obuv,oděv...

  • (neregistrovaný) 212.96.162.---

    5. 12. 2008 6:30

    Dobrý den, můj přítel pracuje v zámečnické dílně. Má ze zákona zaměstnavatel povinnost opatřit mu pracnovní oděv a obuv? A když ano tak jak často? Je stanovena nějaká částka (max, min), za kterou tyto věci můžou být? A jak je to se stravným? Žádné obědy jim tam nedováží, je zaměstnavatel tedy povinne jim poskytovat alespoň stravenky? Když ano tak je stanovena nějaká min. hodnota těchto stravenek? Za odpověď moc děkuji.

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 5. 12. 2008 8:22

      jana h. (neregistrovaný) 85.132.151.---

      Re: Nárok zaměstnance na prac. obuv,oděv
      Zákoník práce:

      § 104 Osobní ochranné pracovní prostředky, pracovní oděvy a obuv, mycí, čisticí a dezinfekční prostředky a ochranné nápoje
      (1) Není-li možné rizika odstranit nebo dostatečně omezit prostředky kolektivní ochrany nebo opatřeními v oblasti organizace práce, je zaměstnavatel povinen poskytnout zaměstnancům osobní ochranné pracovní prostředky. Osobní ochranné pracovní prostředky jsou ochranné prostředky, které musí chránit zaměstnance před riziky, nesmí ohrožovat jejich zdraví, nesmí bránit při výkonu práce a musí splňovat požadavky stanovené zvláštním právním předpisem
      (2) V prostředí, v němž oděv nebo obuv podléhá při práci mimořádnému opotřebení nebo znečištění nebo plní ochrannou funkci, poskytuje zaměstnavatel jako osobní ochranné pracovní prostředky též pracovní oděv nebo obuv.

      Co se týče technických parametrů ochr,prostředků řeší to nařízení vlády NV21/2003 Sb, cena určutě stanovena není

      Obědy zaměstnavatel zajiš´tovat nemusí, je to jeho dobrá vůle stejně tak u stravenek - musí akorát umožnit přestávku na to aby se zaměstnanci najedli

    • 5. 12. 2008 17:23

      Zdeněk (neregistrovaný) 77.104.252.---

      Re: Nárok zaměstnance na prac. obuv,oděv
      Dobrý večer. K té první části Vašeho dotazu. Nárok na pracovní obuv (musí být přesně určena, např. protiskluzná, s ocelovou kapkí atd.) nevzniká automaticky. Zaměstnavatel musí každou práci, která se u něho provádí, posoudit z hlediska nebezpečí a míry rizika (malé riziko nebo veliké) a podle tohoto vyhodnocení musí, tam kde nejde nebezpečí odstranit technickým nebo organizačním řešením, např. neklouzavý povrch podlahy, zábradlí atd.) určit, jaký osobní ochranný pracovní prostředek (OOPP) zaměstnanec dostane a na jak dlouho. Pokud tedy přítelům zaměstnavatel vyhodnotí, že obuv jako OOPP je potřeba, bude zaměstnavatelem také nakoupena. OOPP nesmí být nahrazováno finančním plněním. Částka (cena) OOPP není určena, myslím její rozsah, hlediskem je pouze ochranná vlastnost. Cena se pak ale pochopitelně liší dle výrobce, zaměstnavatel pak může vybrat toho levnějšího.
      Snad je to srozumitelné.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).