Hlavní navigace

Dárek zaměstnanci-kolekce a daň

• (neregistrovaný) 82.142.65.---

5. 12. 2008 12:44

Dobrý den, nejsou mi moc jasná nepeněžní plnění, dívala jsem se do historie a našla jsem danění vánočního dárku - kapra, to se diskutující vyřádili :) Karel se ptal na kapra, z diskuze vyplynulo, že přidanit, ale ta diskuze tedy stojí za to :-D
    Takže pokud chci z-cům koupit vánoční kolekci, od 2008 VŽDY nepeněžní plnění poskytované zaměstnancům do nedaňových nákladů podle § 25 odst. 1 písm. h) ZDP a u z-ce bych s odvoláním na § 6 odst. 9 písm. d) ZDP osvobodila od daně pokud to bude hrazeno (nejsou odbory) - ze sociálního fondu, ze zisku (příjmu) po jeho zdanění anebo na vrub výdajů (nákladů), které nejsou výdaji (náklady) na dosažení, zajištění a udržení příjmů..., ale z diskuze o kaprovi vyplynulo, že z-ci přidaním cenu kapra, tak tomu právě nerozumím. Mohli byste mi prosím objasnit, snad to pochopím ...
    prosím o trpělivost :(

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 5. 12. 2008 13:19

jana h. (neregistrovaný) 85.132.151.---

Re: Dárek zaměstnanci-kolekce a daň
      No přečetla jsem si tu diskusi o kaprovi a pobavila jsem se . Pravda je ale podle mě jiná. V § 6 odts 9 g) je psáno, že jsou osvobozeny nepeněžní dary zaměstnancům ve výši 2000,- ročně...samozřejmě pro zam-ele jde o neďaňový výdaj
      já si zrovna dnes nesu kolekci od šéfa domů a coby účetní jsem v klidu.:)

Dobrý den, nejsou mi moc jasná nepeněžní plnění,
      >dívala jsem se do historie a našla jsem danění vánočního
      >dárku - kapra, to se diskutující vyřádili :) Karel se
      >ptal na kapra, z diskuze vyplynulo, že přidanit, ale ta
      >diskuze tedy stojí za to :-D
      >Takže pokud chci z-cům koupit vánoční kolekci, od 2008
      >VŽDY nepeněžní plnění poskytované zaměstnancům do
      >nedaňových nákladů podle § 25 odst. 1 písm. h) ZDP a u
      >z-ce bych s odvoláním na § 6 odst. 9 písm. d) ZDP
      >osvobodila od daně pokud to bude hrazeno (nejsou odbory) -
      >ze sociálního fondu, ze zisku (příjmu) po jeho zdanění
      >anebo na vrub výdajů (nákladů), které nejsou výdaji
      >(náklady) na dosažení, zajištění a udržení příjmů...,
      >ale z diskuze o kaprovi vyplynulo, že z-ci přidaním cenu
      >kapra, tak tomu právě nerozumím. Mohli byste mi prosím
      >objasnit, snad to pochopím ...
      >prosím o trpělivost :(

• 5. 12. 2008 13:43

jo (neregistrovaný) 82.142.65.---

já se z toho už picnu, to jsem si původně taky myslela, ale odpovídali lidičky, co to znají, tak v tom bude určitě háček. Nemáte kolekci od odborů? Tu nám v předchozím zaměstnání také dávali, ale to byl dárek od odborů, tak to bylo v poho. A právě osv. od daně nepeněžní příjem do 2000 je to jen v případech, které stanoví vyhláška FKSP ne ? jo, spletla jsem písmenko, mluvím o písm.g,jak jste správně uvedla. Pořád to vidíte stejně ?? v g) se přece mluví o FKSP a pokud se tato vyhl. na z-ele nevztahuje, pak jen v obdobných případech ...

• 5. 12. 2008 13:52

lenka (neregistrovaný) 193.165.167.---

Je to osvobozeno, už to neřešte (obdobné podmínky jsou (nedňové náklady). Já jsem tím teď strávila pár dnů a málem přidanila zaměstnancům i vánoční večírek.

• 5. 12. 2008 13:59

Petra (neregistrovaný) 193.179.179.---

Připojím se k dotazu na trošku jiné téma. 19.12. máme školení BOZP a PO, potom slavnostní oběd a pak vánoční večírek s pronájmem bowlingového sálu a s tombolou za cca 5000 Kč. Jedná se převážně o alkohol. Mohu to všechno dát na 513? Nebo se na to dává nějaká daň, jak tady píšete? Nějak jsem nepochopila, o jakou daň se jedná. Díky za radu.

• 5. 12. 2008 14:29

lenka (neregistrovaný) 193.165.167.---

Tady diskutujem o dani z příjmu zaměstnanců

• 5. 12. 2008 14:39

jana.h. (neregistrovaný) 85.132.151.---

občerstvení, dary do tomboly, bowling - na 513
      dá se to částečně schovat za doklad na pronájem salónku na školení - to by šlo na 518

>Připojím se k dotazu na trošku jiné téma. 19.12. máme
      >školení BOZP a PO, potom slavnostní oběd a pak vánoční
      >večírek s pronájmem bowlingového sálu a s tombolou za
      >cca 5000 Kč. Jedná se převážně o alkohol. Mohu to
      >všechno dát na 513? Nebo se na to dává nějaká daň, jak
      >tady píšete? Nějak jsem nepochopila, o jakou daň se
      >jedná. Díky za radu.

• 5. 12. 2008 18:46

jo (neregistrovaný) 82.150.166.---

to ano, to jsem také psala, tomu rozumím, ale není salonek, není seminář, nejsou soutěže, dostanu kolekci, kapra - co s tím. Nevím zda jste to psala vy nebo někdo jiný, na koho se vyhl. nevztahuje, může poskytnout ze soc.fondu či ze zisku po zdanění, ale píše se v tom § - za o b d o b n ý c h podmínek, tzn. za obdobných podmínek, které stanovuje vyhl. FKSP ne ? Já vím, že melu pořád dokola, ale stále mně to není jasné a prosila jsem o trpělivost ...:)

• 5. 12. 2008 14:09

jo (neregistrovaný) 82.142.65.---

já to ale musím řešit ... vánoční večírek se "soutěží" a ceny, třeba právě ty kolekce či Mikulášové - ty jsou osvobozené, ale poradce tvrdí, že třeba ten kapr "jen tak" předaný z-ci musím přidanit a my ho přidaňovali - nebyla to žádná výhra, žádné logo, tak přidanit, a vy říkáte, že ne ? tak já už nevím či jsem :(

• 5. 12. 2008 22:41

ZdenaR (neregistrovaný) 86.49.28.---

Jsem toho názoru, že zaměstnanci jen tak předaný kapr, nebo kolekce, zkrátka nějaký vánoční dárek, je třeba přidanit a navíc odvést ZP a SP.
      Od daně z příjmů jsou osvobozeny - §6/9/g) - pouze nepeněžní dary, uvedené v § 14 vyhlášky č. 114/2002 Sb., o FKSP (poskytnuté z FKSP, ze sociálního fondu, zisku po zdanění, nebo na vrub nedaňových výdajů) které jste poskytli za mimořádnou aktivitu ve prospěch zaměstnavatele, za sociální, humanitární pomoc, při životním jubileu 50 a každých dalších 5 let, při pracovním jubileu 20 a každých dalších 5 let a při prvním odchodu do starobního nebo plného invalidního důchodu. Všechny ostatní dary, tedy i vánoční dárky jsou u zaměstnance zdanitelným příjmem. Nu a když nejsou osvobozené od daně z příjmů, pak se jejich hodnota musí zahrnout i do vyměřovacích základů pro odvod pojistného.

• 6. 12. 2008 9:09

sem toho názoru, že zaměstnanci jen tak předaný kapr,
      >nebo kolekce, zkrátka nějaký vánoční dárek, je třeba
      >přidanit a navíc odvést ZP a SP.
      >Od daně z příjmů jsou osvobozeny - §6/9/g) - pouze
      >nepeněžní dary, uvedené v § 14 vyhlášky č. 114/2002 Sb.,
      >o FKSP (poskytnuté z FKSP, ze sociálního fondu, zisku
      >po zdanění, nebo na vrub nedaňových výdajů) které jste
      >poskytli za mimořádnou aktivitu ve prospěch
      >zaměstnavatele, za sociální, humanitární pomoc, při životním
      >jubileu 50 a každých dalších 5 let, při pracovním jubileu
      >20 a každých dalších 5 let a při prvním odchodu do
      >starobního nebo plného invalidního důchodu. Všechny
      >ostatní dary, tedy i vánoční dárky jsou u zaměstnance
      >zdanitelným příjmem. Nu a když nejsou osvobozené od daně z
      >příjmů, pak se jejich hodnota musí zahrnout i do
      >vyměřovacích základů pro odvod pojistného.
      uff..., konečně souhlasný názor, už jsem se ztrácela, protože mi zde tvrdili, že jen tak a můžu být v pohodě. Mám přesně stejný názor jako vy, paní Zdeno a i daňový poradce mi to potvrdil. Odvod pojistého neřeším, co podléhá dani, podléhá odvodu(krom výjimek) Šlo mi o to základní, zda přidanit či nikoliv, kolegyně špatně četla g) říkala, že když není vyhl.FKSP, pak ze soc.fondu. Samozřejmě to llze obejít právě tím večírkem, kapr či mikulda bude výhrou atd.,(i tento názor jsem zde zaznamenala, za který děkuji), ale pokud "jen tak", pak přidanit. Navíc ta diskuze kolem kapra vloni, kdy jsem se dost nasmála, tam odovídali ti, u kterých vím, že vědí, to byl další bod, jelikož říkali, že také přidanit, těch, co mi odpovídali nyní si vážím, ale neznám je, vás ano. Děkuji moc !!!
      PS A nedošlo od 2008 k nějaké změně v ZDP okolo tohoto mě tak napadlo ...myslím, že okolo nákladovosti vloni byly volitelné varianty, kdežto od 2008 vždy nedaňově u zaměstnavatele a u z-ce k žádné změně nedošlo (ohledně kapra jen tak)

• 6. 12. 2008 11:25

ZdenaR (neregistrovaný) 86.49.28.---

K žádné změně oproti roku 2007 nedošlo. Loni i letos jsme stále v oblasti DARŮ (kapr či kolekce jen tak), které nebylo a není možné uplatnit jako daňově uznatelný výdaj. V loňské diskuzi jsme řešili otázku, jak kapra opatřit obchodní firmou, ochrannou známkou poskytovatele, případně názvem propagovaného zboží či služby, abychom ho dostali z kategorie darů do kategorie reklamního či propagačního předmětu podle § 25/1/t) ZDP.

• 6. 12. 2008 11:44

Re: Děkuji_ zaměstnanci-kolekce a daň
      ještě jednou děkuji, moc jste mi pomohla. Ale že jste se vloni na kaprovi vyřádili, jen co je pravda ... přibitý logo, vteřinový lepidlo... :-D
      Hezký advent :) a děkuji za pomoc.

• 5. 12. 2008 13:57

jana h. (neregistrovaný) 85.132.151.---

ne ne odbory nemáme, jsme malá firma......Ale v tom písm g) je psáno, že na koho se FKSP nevztahuje, tak to platí taky -pokud to jde ze zisku po zdanění nebo jde o nedaňový výdaj (náklad) :)

g) hodnota nepeněžních darů poskytovaných z fondu kulturních a sociálních potřeb podle příslušného předpisu 6a), u zaměstnavatelů, na které se tento předpis nevztahuje, hodnota nepeněžních darů poskytovaných za obdobných podmínek ze sociálních fondů nebo ze zisku (příjmu) po jeho zdanění, anebo na vrub výdajů (nákladů), které nejsou výdaji (náklady) na dosažení, zajištění a udržení příjmů, a to až do úhrnné výše 2000 Kč ročně u každého zaměstnance,

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).