Hlavní navigace

Nástup na mateřskou dovolenou

• (neregistrovaný) 90.177.140.---

5. 12. 2008 16:05

Zjistila jsem,že nástup na mateřskou dovolenou si určuje rodička, v případě že nastupuje méně než 6. týdnů před porodem, tak se PPM krátí na 22. týdnů po porodu.
    Co v případě, že jsem na PN , můžu si oddálit nástup na MD i v tomto případě. Nebo musím PN ukončit k daru 6. týdnů před předpokládaným porodem a bud se vrátit do práce , nebo mít neplacené volno
    Je to pro to, že můj nástup je 21.12.2008. Však vzhledem k tomu, že moje příjmy jsou vyšší , tak je pro mne daleko výhodnjší nastoupit až 1.1.2009 , aby moje mateřská byla vypočtená dle nových pravidel. Dekuji za radu

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 5. 12. 2008 19:31

beta (neregistrovaný) 82.150.166.---

Re: Nástup na mateřskou dovolenou
      Zuziki, moc vám neporadím, ale máte pravdu v tom, že od 2009 si určuje nástup na PPM žena a tím, že nastoupí později, počítá se stejně podpůrčí doba VŽDY od začátku 6. týdne před očekávaným dnem porodu. Mamině se určitě vyplatí, pokud má vyšší příjmy (jako vy), posunout si nástup na PPM od 1.1.09.
      Příklad ze Mzdové účetní 10/08 ing. Ženíšková: U ženy se započit.příjmem 71600 (málem jsem omdlela při té výši ..., doufám, že vás nenaštvu..) by PPM přiznaná v roce 2008 činila za kal.den 479 Kč, od 1.1.09 by se jí z důvodu přepočtu podle nových redukč.hranic zvýšila na 529 Kč, zatímco kdyby jí byla PPM přiznána až od 1.1.09, činila by její výše 963 Kč za kal.den.
      Takové matce se vyplatí být týden dva bez nemocenské a posunout sei tedy nástup na PPM od 1.1.09... Nevím, zda jsem vám vůbec pomohla:(

• 6. 12. 2008 10:30

zuziki (neregistrovaný) 90.177.140.---

>>Zjistila jsem,že nástup na mateřskou dovolenou si
      >>určuje rodička, v případě že nastupuje méně než 6.
      >>týdnů
      >>před porodem, tak se PPM krátí na 22. týdnů po
      >>porodu.
      >> Co v případě, že jsem na PN , můžu si oddálit nástup
      >>na MD i v tomto případě. Nebo musím PN ukončit k daru
      >>6. týdnů před předpokládaným porodem a bud se vrátit
      >>do práce , nebo mít neplacené volno
      >>Je to pro to, že můj nástup je 21.12.2008. Však
      >>vzhledem k tomu, že moje příjmy jsou vyšší , tak je
      >>pro mne
      >>daleko výhodnjší nastoupit až 1.1.2009 , aby moje
      >>mateřská byla vypočtená dle nových pravidel. Dekuji
      >>za
      >>radu
      >
      >Zuziki, moc vám neporadím, ale máte pravdu v tom, že
      >od 2009 si určuje nástup na PPM žena a tím, že nastoupí
      >později, počítá se stejně podpůrčí doba VŽDY od
      >začátku 6. týdne před očekávaným dnem porodu. Mamině se
      >určitě vyplatí, pokud má vyšší příjmy (jako vy), posunout
      >si nástup na PPM od 1.1.09.
      >Příklad ze Mzdové účetní 10/08 ing. Ženíšková: U ženy
      >se započit.příjmem 71600 (málem jsem omdlela při té
      >výši ..., doufám, že vás nenaštvu..) by PPM přiznaná v
      >roce 2008 činila za kal.den 479 Kč, od 1.1.09 by se jí
      >z důvodu přepočtu podle nových redukč.hranic zvýšila
      >na 529 Kč, zatímco kdyby jí byla PPM přiznána až od
      >1.1.09, činila by její výše 963 Kč za kal.den.
      >Takové matce se vyplatí být týden dva bez nemocenské a
      >posunout sei tedy nástup na PPM od 1.1.09... Nevím,
      >zda jsem vám vůbec pomohla:(

• 6. 12. 2008 15:31

...hups musela jsem odbehnout...

limity a hranice znam , prumerny hruby plat je skoro podobny
      lehce pod 70000 proto moje materska od 1.1 by byla dvounasobna

spise mne zajima jak to udelat . Ze muzu nastoupit dle sebe a pak bude materska kracena to mne nevadi , nechci zadne penize navic, na ktere bych nemala narok Jen jestli muzu byt na PN az do 1.1. coz je o tyden navic, nebo musim neschopenku ukoncit a vratit se na tyden do prace ( taky by to slo, protoze potize, co jsem mela pred mesicem, kdy jsem na PN nastoupila, uz postupne odeznivaji ) nebo proste zustanu doma bez nahrady mzdy , jako neplacene volno (coz by mne taktez nevadilo ) a pak nastoupila na MD az 1.1. Spise se ptam na pravni stranku veci , abych postupovala v souladu se zakonem kdo zna odpoved poradte mne

• 9. 12. 2008 20:07

zuzi, kde jste vyčetla, že pokud nastoupíte dříve na MD, že bude MD krácená? To platí za současného stavu (krácení na 22 týdnů od porodu), ale v novém ZoNP toto krácení nenajdete, alespoň ho nevidím. Dle mého soudu si vy určíte nástup později než od počátku 6. týdne (v souladu s § 34 zákona 187/2006), přitom vy za dobu, po kterou nebudete čerpat PPM, budete doma bez příjmu (nebo marodit, to nevím) a podpůrčí doba, tj. 28 týdnů končí uplynutím doby uvedené v § 33 (pro vás 28 či 37 týdnů) - takže se zde nehovoří o krácení PPM na 22 týdnů ode dne porodu, to platí nyní, ale vy budete mít nárok na PPM dle nového zákona a ten PPM již nekrátí, jen jste po tu dobu, co nastoupíte později - bez příjmu. Otázka je, zda tu dobu můžete promarodit, zatím nevím, ale snad jsem se dopracovala alespoň k tomu, že nebudete mít krácenou PPM, pokud vám vznikne nárok od 1.1.09, a to vznikne, protože si určíte nástup 1.1.09. Jak to vidíte vy?

• 10. 12. 2008 11:14

jsem z toho zmatena ...Podpůrčí doba u peněžité pomoci v mateřství začíná nástupem na peněžitou pomoc v mateřství. Nástup na peněžitou pomoc v mateřství nastává

a) dnem, který pojištěnka určí v období od počátku osmého týdne do počátku šestého týdne před očekávaným dnem porodu;
      pokud pojištěnka tento den v tomto období neurčí, začíná podpůrčí doba od počátku šestého týdne před očekávaným dnem porodu,

... takže dle výše uvedeneho ja si můžu určit nástup pouze v rozmezí 8-6 týdnů před plánovaným porodem. Pokud si den nevyberu je to automaticky 6 týdnů před porodem ...

to je však dle nového zákona , dle starého si můžu určit kdy chci i za kratší dobu

no proste nastoupím 1.1.2009 a nejak to dopadne, delka PN zavisi od mého lékaře tak bud bude neplacene volno, nebo PN
      je to vse dost neprehledne

stejne dekuji za radu hezky den

• 10. 12. 2008 19:01

šestého týdne před
      >očekávaným dnem porodu,
      >
      >... takže dle výše uvedeneho ja si můžu určit nástup
      >pouze v rozmezí 8-6 týdnů před plánovaným porodem.
      >Pokud si den nevyberu je to automaticky 6 týdnů před
      >porodem ...
      >
      >to je však dle nového zákona , dle starého si můžu
      >určit kdy chci i za kratší dobu
      >
      >no proste nastoupím 1.1.2009 a nejak to dopadne, delka
      >PN zavisi od mého lékaře tak bud bude neplacene volno,
      >nebo PN
      >je to vse dost neprehledne
      >
      >stejne dekuji za radu hezky den

no nevím, zdá se, že si to vykládáte opačně nebo vám nerozumím. Dnes jsem byla na semináři na nemocenské a konzultovala jsem váš případ a potvrdili mi to, co jsem vám napsala, alespoň doufám, že jsem to psala,nechce se mi vracet. Podpůrčí znamená dejme tomu u vás, 28 týdnů. Pokud vy si neurčíte nástup na PPM v rozmezí 6-8, ale později, PD se VŽDY počítá od 6 .týdne před porodem, tzn. že vám běží 28 týdnů od 6. týdne i když vy nastoupíte později. A právě ta doba od 6. týdne do doby vašeho pozdějšího nástupu nebude placená jako PPM, protože vy jste si určila nástup později, takže můžete nastoupit do práce jak jste říkala anebo čerpat řádnou dovolenou, ale nemocenskou prý ne, tu je lékař povinen vám ukončit k 6. týdnu. Do zákona jsem se nedívala, nekontrolovala jsem to, ale přijde mi to logické. Takže nebudete mít krácenou PPM, stále bude 28 týdnů, jen tu dobu, po kterou nebudete čerpat, protože nastupujete později, nebudete mít jako PPM placenou. Jak píšete, dle starého zákona si můžete určit dobu i kratší, to můžete, ale pak byste měla PPM krácenou, ale podle nového zákona již ji mít krácenou nebudete, to je právě ta změna ...

• 11. 12. 2008 9:51

konecne nekdo kdo to jasne rekl dekuji vam mockrat

zaridim se dle Vasi rady hezke svatky a mnoho zdaru

• 11. 12. 2008 11:10

beta (neregistrovaný) 82.142.65.---

Re:OT Nástup na mateřskou dovolenou
      Ten někdo jsem pořád já :-) ale jak jste řekla, není to jednoduché, člověk se musí pohrabat v zákonech a to chvilku trvá. Tak ať se zadaří a užijte si mimčo v klidu a spokojenosti, pěkný den.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).