Hlavní navigace

RČ a č. OP ve smlouvách

 • (neregistrovaný) 85.71.45.---

  6. 12. 2008 8:53

  Dobrý den,
  chtěla bych se zeptat, jak je to s používáním rodného čísla a čísla občanského průkazu ve smlouvách. Minulý týden nám v práci dávali podepsat dodatky ke smlouvě a tyto údaje tam byly uvedeny. Myslela jsem, že by tam být neměly.
  Ale je fakt, že při nástupu jsem podepisovala souhlas s použitím rodného čísla.

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 6. 12. 2008 9:16

   pája (neregistrovaný) 89.203.161.---

   Re: RČ a č. OP ve smlouvách
   tak si s tím nedělejte problém,, je to tak, r.č. zam-potřebuje a č.OP je stejně k ničemu, vymění Vám OP a vo co go? Vo nic.

  • 6. 12. 2008 11:44

   Anita (neregistrovaný) 85.71.45.---

   Re: RČ a č. OP ve smlouvách
   To je právě ono. Je to docela velká firma a lidi začali kontrolovat údaje a strašně se divili, že jim na těch smlouvách nesedí právě č. OP a vznikali tak zbytečné zmatky. Samozřejmě to sedělo lidem, který mají nový OP. Jen mi šlo o to, jestli na těch smlouvách může být vůbec č. op uvedeno. Vím, že se to dřív hodně řešilo.

  • 6. 12. 2008 11:47

   Petr25 (neregistrovaný) 85.195.123.---

   Re: RČ a č. OP ve smlouvách
   V zákoníku práce ani v zákoně o daních číslo OP uvedeno jako náležitost není.

  • 6. 12. 2008 11:51

   Ilona (neregistrovaný) 92.62.224.---

   Re: RČ a č. OP ve smlouvách
   Vy máme na smlouvách také uvedené číslo OP, ale vždy jsem si myslela, že to musí být pouze aktuální číslo OP v podpisu pracovní smlouvy. Protože podle toho OP se kontrolují údaje uvedené zaměstnancem. Dodatek na zněmu číslo OP, doopravdy mě nenapadlo dělat :-) Myslím, že od ledna toho bude víc než dost.

  • 6. 12. 2008 11:45

   Petr25 (neregistrovaný) 193.200.150.---

   Re: RČ a č. OP ve smlouvách
   Souhlas s použitím rodného čísla je taková typická úřednická šaškárna. Když nepodepíšete, nedostanete práci, neotevřou vám účet v bance...

   Ze zákona (viz náležitosti mzdových listů § 38j zákona o daních) ho musí zaměstnavatel uvádět na pracovních dokumentech, které archivuje nebo poskytuje úřadům.
   Totéž třeba různé banky, pojišťovny, školy, apod. Musí se uvádět v obchodním rejstříku (viz obchodní zákoník) u každého, kdo je členem nějakého statutárního orgánu (jednatel, společník S.R.O., dozorčí rady a představenstva A.S., správní rady O.P.S.).
   Teď vláda připravuje jakýsi veřejný rejstřík občanských sdružení, kteých je v Česku asi 80000.
   Takže na internetu snadno dohledáte R.Č. prakticky každého Čecha.

   Média masírují lidi, že R.Č. je tajný údaj a že za nic na světě ho nikomu nesmí sdělit a kdo ho po vás chce je podezřelý a hned ho hlašte na policii...
   Já žádné zaměstnance nemám, mám ale cca 50 brigádníků na DPP a to je vždycky dohadování okolo R.Č., že prý "slyšeli", že R.Č. nesmí poskytovat a že mi ho nedají.

   Osobně jsem na R.Č. taky háklivý a nelíbí se mi, že musí být uvedeno v OR, ale co naděláte, chtěl jsem se soudit se státem, ale bylo mi rozmluveno.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).