Hlavní navigace

RČ a č. OP ve smlouvách

  • (neregistrovaný) 85.71.45.---

    6. 12. 2008 8:53

    Dobrý den,
    chtěla bych se zeptat, jak je to s používáním rodného čísla a čísla občanského průkazu ve smlouvách. Minulý týden nám v práci dávali podepsat dodatky ke smlouvě a tyto údaje tam byly uvedeny. Myslela jsem, že by tam být neměly.
    Ale je fakt, že při nástupu jsem podepisovala souhlas s použitím rodného čísla.

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 6. 12. 2008 9:16

      pája (neregistrovaný) 89.203.161.---

      Re: RČ a č. OP ve smlouvách
      tak si s tím nedělejte problém,, je to tak, r.č. zam-potřebuje a č.OP je stejně k ničemu, vymění Vám OP a vo co go? Vo nic.

    • 6. 12. 2008 11:44

      Anita (neregistrovaný) 85.71.45.---

      Re: RČ a č. OP ve smlouvách
      To je právě ono. Je to docela velká firma a lidi začali kontrolovat údaje a strašně se divili, že jim na těch smlouvách nesedí právě č. OP a vznikali tak zbytečné zmatky. Samozřejmě to sedělo lidem, který mají nový OP. Jen mi šlo o to, jestli na těch smlouvách může být vůbec č. op uvedeno. Vím, že se to dřív hodně řešilo.

    • 6. 12. 2008 11:47

      Petr25 (neregistrovaný) 85.195.123.---

      Re: RČ a č. OP ve smlouvách
      V zákoníku práce ani v zákoně o daních číslo OP uvedeno jako náležitost není.

    • 6. 12. 2008 11:51

      Ilona (neregistrovaný) 92.62.224.---

      Re: RČ a č. OP ve smlouvách
      Vy máme na smlouvách také uvedené číslo OP, ale vždy jsem si myslela, že to musí být pouze aktuální číslo OP v podpisu pracovní smlouvy. Protože podle toho OP se kontrolují údaje uvedené zaměstnancem. Dodatek na zněmu číslo OP, doopravdy mě nenapadlo dělat :-) Myslím, že od ledna toho bude víc než dost.

    • 6. 12. 2008 11:45

      Petr25 (neregistrovaný) 193.200.150.---

      Re: RČ a č. OP ve smlouvách
      Souhlas s použitím rodného čísla je taková typická úřednická šaškárna. Když nepodepíšete, nedostanete práci, neotevřou vám účet v bance...

      Ze zákona (viz náležitosti mzdových listů § 38j zákona o daních) ho musí zaměstnavatel uvádět na pracovních dokumentech, které archivuje nebo poskytuje úřadům.
      Totéž třeba různé banky, pojišťovny, školy, apod. Musí se uvádět v obchodním rejstříku (viz obchodní zákoník) u každého, kdo je členem nějakého statutárního orgánu (jednatel, společník S.R.O., dozorčí rady a představenstva A.S., správní rady O.P.S.).
      Teď vláda připravuje jakýsi veřejný rejstřík občanských sdružení, kteých je v Česku asi 80000.
      Takže na internetu snadno dohledáte R.Č. prakticky každého Čecha.

      Média masírují lidi, že R.Č. je tajný údaj a že za nic na světě ho nikomu nesmí sdělit a kdo ho po vás chce je podezřelý a hned ho hlašte na policii...
      Já žádné zaměstnance nemám, mám ale cca 50 brigádníků na DPP a to je vždycky dohadování okolo R.Č., že prý "slyšeli", že R.Č. nesmí poskytovat a že mi ho nedají.

      Osobně jsem na R.Č. taky háklivý a nelíbí se mi, že musí být uvedeno v OR, ale co naděláte, chtěl jsem se soudit se státem, ale bylo mi rozmluveno.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).