Hlavní navigace

Předčasně ukončený leasing

  • (neregistrovaný) 83.208.170.---

    9. 12. 2008 11:01

    Dobrý den, prosím Vás o radu zda je můj postup správný.
    Právnická osoba
    OA na leasing - smlouva z roku 2007 (počet splátek 36 měs.)
    nyní po 18 měs. došlo k předčasnému ukončení leasingu s tím, že společnost předmět nájmu od leasingovky odkoupí. Tím, že nebyl dodržen režim 36 měs. dochází tedy k tomu, že veškeré splátky, které byly v roce 2007 a 2008 dány do daňových nákladů se stávají náklady nedaňovými, tj. že se musí podat dodatečné přiznání k dani z příjmů za rok 2007.
    Tyto neuznané náklady se přičtou ke kupní ceně od leasingovky až se bude vypočítávat hodnota majetku při jeho zaření do DHM. A jak je to se zaplacenou akontací, ta taky zvyšuje hodnotu majetku?
    Dále bych se chtěl zeptat, zda je to vše nebo jestli je potřeba ještě nějaký postup, který mi chybí?
    Díky všem.

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 9. 12. 2008 19:14

      anonym (neregistrovaný) 85.132.220.---

      Re: předčasně ukončený leasing
      1) Pokud jste OSVČ, pak nebudete podávat dodatečné DaPFO za rok 2007, ale upravíte základ daně v DaPFO za rok 2008 a to pouze v případě, že nebude nájemné daňově uznatelné. Pokud se jedná o PO, pak je nutno podat dodatečné DaP k dani z příjmů PO za rok 2007, pokud nebude nájemné daňově uznatelné.
      2) Zda bude nájemné daňově uznatelné, to si musíte nejdříve zjistit. Budete postupovat podle § 24 odst. 5 ZDP.
      Pokud bude kupní cena auta vyšší než zůstatková cena vypočtená rovnoměrným způsobem podle § 31 odst. 1 písm. a) ze vstupní ceny evidované u vlastníka nebo pronajímatele (leasingové společnosti) za dobu, po kterou mohl být tento majetek odpisován. Jistě jste při uzavírání smlouvy obdržel i FA, na které je kupní cena předmětu nájmu.
      Pokud nebude splněna tato podmínka, teprve pak budete postupovat tak, jak jste již uvedl (u PO dodatečné, u FO úprava ZD za rok 2008) a neuznané nájemné bude součástí vstupní ceny hmotného majetku.
      3) Co se týká akontace, ta bude jistě součástí vyúčtování od leasingové společnosti a zřejmě byla ponechána jako částečná úhrada kupní ceny hmotného majetku, nebo poplatků či smluvních sankcí leasingové společnosti.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).