Hlavní navigace

Odpis rodiného domu

• (neregistrovaný) 194.213.207.---

9. 12. 2008 11:07

Nejsem podnikatel a pronajal jsem RD firmě k příležitostnému ubytování. Pořizovací cena domu 2 200000 Kč. Jakým způsobem mohu provádět odpis RD. Musím se při odpisu někde zaregistrovat např FU. Mohu jsi dát do nákladů i splátku hupotékya půjčky?
    Děkuji za radu.

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 9. 12. 2008 19:18

anonym (neregistrovaný) 85.132.220.---

Re: Odpis rodiného domu
      Z jaké ceny budete odepisovat, záleží na tom, kdy byl dům pořízen.
      To, že budete dům odepisovat, nemusíte nikde hlásit. Musíte se ale zaregistrovat u FU jako plátce daně.
      Splátky půjček a úvěrů nelze uplatnit daňově.
      Pokud nebudete uplatňovat skutečné výdaje (odpisy, režie apod.), pak u nájmu lze uplatnit jako náklad 30 % z příjmů (příjmy dle § 9).

• 9. 12. 2008 19:56

pavel72 (neregistrovaný) 194.213.207.---

Dům jsem zakoupil v listopadu roku 2007
      Jsem zaměstnán a nesmím podnikat a každý rok si sám podávám daňové přiznání z příjmů fyz osob. Mohu to tam začlenit?
      Děkuji

• 10. 12. 2008 14:55

anonym (neregistrovaný) 85.132.220.---

Pokud jste dům zakoupil v 2007, pak dům oceníte pořizovací cenou. Tato pořizovací cena se zvyšuje o náklady prokazatelně vynaložené na jejich opravy a technické zhodnocení (nutno doložit doklady). Založíte kartu DHM a budete odepisovat a to po dobu 30 let (OS 5). Příjem z pronájmu budete zdaňovat dle § 9. Jako výdaje lze uplatnit skutečné výdaje, nebo výdaje dle § 9 odst. 4(%) a to ve výši 30 % z příjmů.
      Jelikož jste i zaměstnán, pak po skončení kal. roku obdržíte od zaměstnavatele potvrzení o výši příjmů a zaplacené záloze na daň z příjmů. I tyto příjmy pak uvedete do DaP jako příjem dle § 6.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).