Hlavní navigace

DPH u pojistných plnění

• (neregistrovaný) 90.176.219.---

10. 12. 2008 14:24

Prosím poraďte mi.
    U dodavatelské firmy jsem měl pojistnou událost, poškození mého auta. Vina byla na dodavateli. Pojistná událost byla sepsána.
    Auto jsem dal do opravy . Byla mi vystavena fa na opravu a chtěli po mě jen uhradit DPH, zbytek jim pojišťovna uhradí z pojistky dodavatelské firmy.
    Já jsem jim DPH v dobré víře uhradil./fa byla vystavena na mé jméno/. Nyní jsem na dodavatelskou firmu vystavil fa na náhradu škody ve výši DPH. Tato dodavatelská firma však tvrdí, že si mám uplatnit odpočet z fa na opravu., že nám to vrátí FÚ. Nevím dle kterého § si mohu odpočíst DPH u faktury, kterou jsem neplatil /jen DPH/ a to ještě u škody, kterou jsem nezavinil.
    Stále po nich požaduji DPH. Mám pravdu?
    Díky.

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 10. 12. 2008 15:08

anonym (neregistrovaný) 85.132.220.---

Re: DPH u pojistných plnění
      U opravy auta v OM máte nárok na odpočet DPH.
      Vyfakturujete náhradu škody dodavateli a to ve výši základu daně a bez DPH (náhrada škody není zdanitelným plněním)- VFA.
      Máte závazek vůči opravně za opravu auta - PFA.
      Následně provedete vzájemný zápočet nedoplatkz PFA a VFA.
      Nevím, zda vedete účetnictví nebo DE.
      Uvedu ale účetní zápisy:
      PFA za opravu: 511/321 1000,00 Kč + 343/321 190,00 Kč
      VFA - náhrada škody: 311/648 1000,00 Kč
      zápočet: 321/311 1000,00 Kč
      úhrada PFA ve výši DPH: 321/221 190,00 Kč

• 10. 12. 2008 15:18

miša (neregistrovaný) 90.176.219.---

Jenže částka bez DPH byla uhrazena opravarenské firmě a z jejich pojistky. Já zaplatil jen to DPH. Auto je ještě na leasing. Vedu DE.

• 10. 12. 2008 15:47

To samozřejmě ano. Ale zaplatit jste měli za opravu vy, následně požadovat náhradu škody a ta vám měla být uhrazena dodavatelem. Na jedné straně tedy máte náklad za opravu a na druhé straně musíte mít příjem, jako náhradu škody. To, že ten, kdo za škodu odpovídá hradí náhradu škody z pojistky a to přímo na účet opravny nic nemění na tom, že vy budete mít jak závazek = náklad, tak pohledávku = příjem. Protože vy jste nehradili opravu a pojišťovna uhradila náhradu škody nikoliv vám, ale přímo opravě, je nutno, aby jste vzájemně započetli závazek vůči opravně a pohledávku za dodavatelem.
      Jediné, co jste opravně hradili je částka ve výši DPH a ta vám bude vrácena po podání DaP k DPH.

• 10. 12. 2008 15:47

bizon (neregistrovaný) 90.176.104.---

Dle mého má dodavatel pravdu. Vy si skutečně můžete uplatnit odpočet DPH z vystavené faktury opravnou. To, že jste fakturu neuhradil v plné výši ale pouze DPH neznamená, že nemůžete uplatnit odpočet DPH na VSTUPU. Máte přece daňový doklad se všemi potřebnými údaji k uplatnění odpočtu.

• 10. 12. 2008 22:36

jana (neregistrovaný) 88.100.121.---

Já jsem se s tímto setkala už dvakrát, u DE a postupovala jsem takto: Fakturu v plné výši jsem uvedla do knihy faktur, zaplacené DPH bylo mým výdajem a zbytek faktury jsem zaplatila tzv. interním dokladem, ke kterému jsem pro kontrolu přiložila sdělení pojišťovny, že tuto částku proplatila ona rovnou opravně. Tím jsem se zbavila závazku a sedí mi i přiznání k DPH. Jestli ale máte nárokovat dph na firmě, co vás poškodila, nevím, s tím jsem se nesešla. ( ale můj nároz, pokud peníze nepůjdou přímo na servis, ale na váš účet, výplata pojistné události bude bez dph, ale vy to servisu zaplatíte s dph-pokud jste plátcem, a to pak budete nárokovat na státu.) Zdravím Jana

• 11. 12. 2008 11:07

Ale i v DE musíte evidovat interním dokladem příjem jako náhradu škody. Nelze evidovat pouze výdaj, jako úhradu PFA ze servisu.

• 11. 12. 2008 13:11

Tomáš (neregistrovaný) 90.176.68.---

Náhrada škody není zdanit.plněním.
      Kdyby ta firma nebyla pojištěna, tak:
      byste obdrželi fakturu z autoservisu za opravu vašeho nabouraného auta např. na 119 000 (100 000 + 19 000DPH).
      Kdybyste ji zaplatili přímo autoservisu, musíte zaplatit 119 000 Kč (jinak by vám asi autoservis nevydal opravené auto:-), čili je vám jasné, že z této přijaté faktury uplatníte odpočet DPH.(pro autoservis je to zdanitelné plnění-oprava auta-státu za to musí odvést DPH).
      Firmě, která vás nabourala, byste "nafakturovali" 100 000 Kč jako náhradu škody, kterou vám způsobila (náhrada škody, kterou způsobila svým zaviněním druhému na jeho majetku).
      Místo faktury byste jí/případně váš právník:-)/ napsali: Vámi způsobená škoda činí 100 000Kč, tuto částku neprodleně uhraďte na náš účet č..........
      Když do toho vstoupí svým plněním pojišťovna, posílá krycí dopisy. Takže zaevidujte si přijatou fa z autoservisu mezi daňové doklady na odpočet DPH(jestli to neumíte z vašeho programu, tak to přičtěte ručně:-)). DPH dostane od státu/to které jste autoservisu zaplatili/.
      Tu přijatou fakturu (cenu opravy bez DPH, kterou zaplatila přímo autoservisu na variab.symbol té faktury pojišťovna) "zlikvidujete" tím krycím dopisem od pojišťovny, který jste na 1000% museli dostat/jak jinak byste věděli, že máte zaplatit autoservisu jen DPH a že cenu opravy zaplatí pojišťovna/.Howgh.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).