Hlavní navigace

Mohu se bránit? (pochybení FÚ)

• (neregistrovaný) 82.208.57.---

10. 12. 2008 20:12

Dobrý večer ve spolek,

jelikož nejsem moc zběhlý v zákonech a tady na diskuzi jsem viděl spoustu chytrých hlav, rád bych požádal o radu.

Minulý týden mne kontaktovala úřednice FÚ pro Prahu 9, že se mám dostavit a že budu muset doplatit daň.
    Abych objasnil celou situaci - koupili jsme byt na hypotéku. Byt vlastníme od 4/2008 (zápis do katastru nemovitosí je 4.4.2008), hypotéku platíme od 9/2007. Při podání daňového přiznání jsem si odečetl od daňového základu úrok za hypotéku zaplacený 9-12/2007. Daňové přiznání jsem podával v Ostravě. Zde mi však zaslali bez připomínek přeplatek na dani a tak jsem spokojeně žil dál až doteď. Dnes mi bylo vysvětleno, že FÚ Ostrava udělal chybu - nemohl jsem si odečíst úrok, když jsem nebyl vlastníkem bytu. To bych ještě unesl - daně se mají platit podle zákona a v něm opravdu stojí, že si úroky odečíst nemohu, pokud v daném roce nemovitost nevlastním. Co mne však zaráží je to, že budu platit úrok z prodlení za měsíce 4-12/2008. A tady bych se rád zeptal, zda-li mám nějakou možnost se vyhnout placení úroků, když vlastně pochybil FÚ Ostrava, který kdyby na celou záležitost přišel, tak bych zaplatil daň již v dubnu a nebyl by problém. Tím, že jsem měnil trvalé bydliště a přešel jsem pod jiný FÚ, tak na to přišli.
    Lze nějakým způsobem požadovat kompenzaci za chybu FÚ?

Mockrát děkuji za pomoc a jsem s pozdravem

Petr Kovařík

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).