Hlavní navigace

Uplatnění DPH.

• (neregistrovaný) 213.235.169.---

11. 12. 2008 10:46

Zaplatil jsem zálohu při objednávání nového užitkového auta.
    dali mi doklad Vypořádání zálohy-daňový doklad. Je tam datum
    přijetí zálohy, ale uskutečnění zdan. plnění tam není a napsáno záloha na nové auto. Až auto přijde budu ho mít na leasing. Ale
    bude to asi až v novém roce, tak teď nevím zda si uplatnit DPH a
    jak zapsat do daňové evidence výdej peněz z pokladny na tu zálohu. Prosím poraďte mi někdo.Moc děkuji.

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 11. 12. 2008 11:10

Lenka B. (neregistrovaný) 83.208.204.---

Re: Uplatnění DPH.
      Datum uskutečnění zdan. plnění je den přijetí platby. Pokud má tento doklad všechny náležitosti daňového dokladu uplatnila bych DPH. Podle § 28 zákona o DPH musí daň. doklad obsahovat DUZP nebo datum přijetí platby.

• 11. 12. 2008 11:21

anonym (neregistrovaný) 85.132.220.---

Jste na FA uveden vy jako odběratel? Není to FA pro leasingovou společnost pouze s uvedením, že auto je určeno pro vás? Platbu bych evidovala jako nedaňový výdej a bez odpočtu DPH. Po uzavření leasingové smlouvy si budete nárokovat DPH a to podle podmínek smlouvy. Pokud budete mít možnost odkoupit předmět nájmu po jeho ukončení, budete uplatňovat DPH dle splátkového kalendáře. Pokud budete mít povinnost odkoupit předmět nájmu po jeho ukončení, uplatníte DPH z celé částky (t.j. z ceny auta i z leas. přirážky) na základě DD ihned při zahájení pronájmu. Na vámi zaplacenou zálohu prodejci auta by pak měl být sepsán vzájemný zápočet a tato záloha bude evidována jako akontace nebo jako úhrada 1. zvýšené splátky nájemného.

• 11. 12. 2008 11:51

Jiří (neregistrovaný) 213.235.169.---

Já jsem odběratel dodavatel je France car, s.r.o (prodejce aut) a u
      nich si budu vyřizovat i leasing. Nejdřiv mám zálohovou fakturu a
      potom přišlo to vypořádání zálohy-daň.doklad.Datum přijetí platby
      je 30.11.O8 a to DPH, když si uplatním až v roce 09 tak to nevadí?

• 11. 12. 2008 14:32

anonym (neregistrovaný) 85.132.220.---

>>Jste na FA uveden vy jako odběratel? Není to FA pro
      >>leasingovou společnost pouze s uvedením, že auto je
      >>určeno pro vás? Platbu bych evidovala jako nedaňový
      >>výdej
      >>a bez odpočtu DPH. Po uzavření leasingové smlouvy si
      >>budete nárokovat DPH a to podle podmínek smlouvy.
      >>Pokud
      >>budete mít možnost odkoupit předmět nájmu po jeho
      >>ukončení, budete uplatňovat DPH dle splátkového
      >>kalendáře.

>Já jsem odběratel dodavatel je France car, s.r.o
      >(prodejce aut) a u
      >nich si budu vyřizovat i leasing. Nejdřiv mám
      >zálohovou fakturu a
      >potom přišlo to vypořádání zálohy-daň.doklad.Datum
      >přijetí platby
      >je 30.11.O8 a to DPH, když si uplatním až v roce 09
      >tak to nevadí?
      Pokud jste vy odběratel (tedy kupující), pak koupí se stanete vlastníkem? Jste si jistý, že budete mít auto na finanční pronájem? Nebude auto hrazeno z úvěru? Ten úvěr by vám zřejmě byl poskytnut dodavatelem. Protože, pokud by auto mělo být na leasing, tak ho musí koupit leasingovka a nikoliv vy. Pokud by jste vy auto letos koupil a od 2009 chtěl mít auto na leasing, pak by muselo dojít k prodej leasingovce. Bylo uvedeno, že leas. smlouva by měla být až v r. 2009 a od 1.1.2009 je i změna při uplatnění DPH u leasingu, jak jsem již uvedla dříve. Protože nemám jiné informace, než ty, které zde uvádíte, nemohu říct, zda si DPH můžete uplatnit, či nikoliv. Podstatné je, kdo se stane vlastníkem auta.
      Zjistěte, zda se bude jednat o leasing nebo úvěr. Pokud by se jednalo o úvěr a vy by jste byl vlastníkem auta, pak si DPH ze zaplacené zálohy na koupi nákladního auta (nikoliv užitkového), t.j., že v TP musí být uvedena kategorie vozidla N a nikoliv M, můžete uplatnit na vstupu po obdržení DD. Ověřte si i údaje z TP o kategorii vozidla.

• 11. 12. 2008 15:22

Jiří (neregistrovaný) 213.235.169.---

Děkuji za odpověď musím to tedy ještě zjistit.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).