Hlavní navigace

Půjčení vozu/HM/ mému druhovi

• (neregistrovaný) 85.160.35.---

11. 12. 2008 11:09

Dobrý den. Prosím, pomozte mi. Podnikám a mám auto v majetku firmy. Nemám však tolik jízd a tudíž není tento automobil zcela využit. Od nového roku můj druh nastupuje do nového zaměstnání a tam požadují aby měl vůz, s kterým by občas jezdil na služební jízdy a vypisoval cestovní příkazy. Nevidím v tom problém,přes den by jezdil on a odpoledne bych si vyřidíla své věci já. Jen nevím, jak to udělat účetně.Musela bych napsat smlouvu o výpůjčce? Jak bych dělala roční odpis? V poloviční výši nebo nějak alikvótní částí? A co můj druh? Mohl by dělat v novém zaměstnání klasické cesťáky, které by se vypočítávaly normálně i s náhradou /amortizací/ ? Děkuji moc za odpověď.

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 11. 12. 2008 11:33

anonym (neregistrovaný) 85.132.220.---

Re: Půjčení vozu/HM/ mému druhovi
      1) Ano, smlouva o vypůjčce.
      2) Váš druh by si uplatnil klasické cesťáky (náhrada za opotřebení + náhrada za PHM). Měl by ale zaměstnavateli oznámit, že SD je již za toto auto hrazena.
      3) V knize jízd budete evidovat služební a soukromé jízdy a podle poměru služebních a soukromých jízd budete upravovat i výdaje související s autem (odpisy, pojištění, údržba, opravy apod.) mimo SD. Všechny nákupy PHM by pak měly být evidovány ve vaší DE (a to i když je koupí váš partner).
      4) Pokud jste plátcem DPH, pak vždy k datu podávání DaP k DPH (měsíc, čtvrtletí) na základě dokladu o použití odvedete DPH ze zd. plnění, u kterých bylo DPH uplatněno a to dle zjištěného poměru služebních a soukromých jízd.

• 11. 12. 2008 11:48

Jana (neregistrovaný) 85.160.35.---

Re: Půjčení vozu/HM/ mému druhovi
      Děkuji, moc jste mi pomohl /a/.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).