Hlavní navigace

Po letech práce znovu ZD?

• (neregistrovaný) 62.177.89.---

11. 12. 2008 20:08

Co prosím říkáte tomu,že v našem podniku propuští lidi po spoustě let (7,10,15 let) práce na tzv.dohodu,téměř okamžitě(většinou koncem měsíce(žádná 2měsíční výpovědní lhůta se nedodržuje) a hned od dalšího dne sepsána nová prac. smlouva samozřejmě se zkušební dobou atd.Podobně postupují u lidí ,kterým končí Pp na dobu určitou,místo prodloužení smlouvy opět nový PP se ZD.
    Lidi samozřejmě ví,že je to pro ně ponižující po letech praxe na stejné pozici být ve ZD,ale když na to nepřistoupí,přijdou o práci úplně...
    Nejsem ani v nejmenším fanda komunistů,ale v tomhle případě si neodpustím poznámku :To je ten kapitalismus..Makej a drž h..u!
    A Vás se ptám :protiprávní to není že?Asi jen proti morální,ale to nikdo nesoudí.

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 11. 12. 2008 21:47

Jiřka (neregistrovaný) 88.101.130.---

Re: Po letech práce znovu ZD?
      U "propouštění na dohodu", jak to nazýváte, jde vždy o souhlas obou stran. Pokud souhlasíte s tím, že když přistoupíte na dohodu a skončíte, bude s Vámi sepsána nová smlouva, je to Vaše věc a Váš souhlas. Pokud se domníváte, že ve zkušební době s Vámi může být kdykoli ukončen pracovní poměr, domníváte se správně. V tom případě na dohodu o ukončení nepřistupujte.
      Pokud máte pracovní poměr na dobu určitou, pak ten končí sjednaným dnem. Zaměstnavatel nemá žádnou povinnost ho prodloužit (ovšem pracovní poměr na dobu určitou nemůže být na mnoho let, protože je omezen jen na 2 roky). Takže pracovní poměr skončí a pokud chcete, můžete nastoupit znovu. Nový nástup - nová zkušební doba. Protiprávní to není.
      A morální? Je to tvrdé, ale kdybyste byl Vy zaměstnavatelem, nehledal byste všechny možnosti, jak ušetřit své finance?

• 12. 12. 2008 18:38

lm (neregistrovaný) 90.177.18.---

MKdybych byl z-telem...kdy byly...atd.Jsem z-nec,dělám ,jak nejlépe umím,nekouřím,nepikji nefetuji,snažím se za všech svých sil...Co je mi po tonm,že v blbíé Americe krachla pos....á banka!
      !!!!

• 12. 12. 2008 20:19

Jiřka (neregistrovaný) 88.101.130.---

Pokud souhlasíte s tím, že když
      >>přistoupíte na dohodu a skončíte, bude s Vámi sepsána
      >>nová smlouva, je to Vaše věc a Váš souhlas. Pokud se
      >>domníváte, že ve zkušební době s Vámi může být
      >>kdykoli
      >>ukončen pracovní poměr, domníváte se správně. V tom
      >>případě na dohodu o ukončení nepřistupujte.
      >>Pokud máte pracovní poměr na dobu určitou, pak ten
      >>končí sjednaným dnem. Zaměstnavatel nemá žádnou
      >>povinnost
      >>ho prodloužit (ovšem pracovní poměr na dobu určitou
      >>nemůže být na mnoho let, protože je omezen jen na 2
      >>roky). Takže pracovní poměr skončí a pokud chcete,
      >>můžete
      >>nastoupit znovu. Nový nástup - nová zkušební doba.
      >>Protiprávní to není.
      >>A morální? Je to tvrdé, ale kdybyste byl Vy
      >>zaměstnavatelem, nehledal byste všechny možnosti, jak
      >>ušetřit
      >>své finance?
      >MKdybych byl z-telem...kdy byly...atd.Jsem z-nec,dělám
      >,jak nejlépe umím,nekouřím,nepikji nefetuji,snažím se
      >za všech svých sil...Co je mi po tonm,že v blbíé
      >Americe krachla pos....á banka!
      >!!!!

Zaměstnavatel se musí s krizí nějak poprat. A dělá všechno pro to, aby vydal co nejméně svých peněz a co nejvíce mu jich zůstalo. A Vy také přece děláte všechno pro to, abyste nerozhazoval své peníze. Vás nezajímá, že zaměstnavatel má v důsledku krize problémy, proč by mělo zaměstnavatele zajímat, že máte problémy Vy? Vy nemáte jistotu zaměstnání - zaměstnavatel nemá jistotu zakázek. Vy máte na starosti pouze své osobní finance, zaměstnavatel má kromě starosti nad svými osobními financemi ještě hlavu nabitou starostmi o firemní finance. Věřte, že jako zaměstnanec si vůbec neumíte představit ty nervy, když máte provozní úvěr, za který jste se zaručil směnkou (což je naprosto běžná praxe v podnikání). Vy, jako zaměstnanec, děláte jak nejlépe umíte - on také dělá, jak nejlépe umí. Jak říkám, nezákonné to není a na ukončení dohodou nemusí lidi přistoupit, pak třeba dostanou výpověď, na odstupné stejně nebude, firma se položí a bez práce budou všichni.

• 14. 12. 2008 14:56

MM (neregistrovaný) 88.103.196.---

Jiřko, mluvíte mi zcela z duše. Nikdy bych se nezastávala zaměstnavatelů - hajzlíků, kteří se svými lidmi zametají. Jsem také zaměstnavatel a se svými zaměstnanci jednám vždycky slušně. Ale dost mě štve, že zaměstnanci obecně většinou hledí jen na sebe a neumí si představit, že zaměstnavatel (obzvlášť v malých firmičkách) fakt nemívá na růžích ustláno. A jak se nám tak pěkně rozjíždí ta krize, tak bude ještě mnohem hůř. Ale některým lidem se to prostě vysvětlit nedá, nepoberou to.........

• 14. 12. 2008 16:26

lm (neregistrovaný) 62.177.89.---

Doufám,že jste tím nemyslela mne ...to nepoberou to...Pracuji v "malé firmě" se 1400 zaměstnanci a výše uvedené jednání rozhodně nepokládám za slušné.
      Ano ,každý hájí to svoje,z-tel svoje.z-nec taky,to je přece logické.Slušnost by měla ovšem zůstat na obou stranách. Jelikož jsem z-nec,tak spíše vidím rodinů bez prostředků,protože okolní z-telé také propouští a nepřibírá nikdo.Na druhé straně je tu stále dost zaměstnaných cizinců,vietnamců a i hodně pracujících důchodců,Nic proti nim,ať klidně pracují,ale v této době by snad mohli dostat přednost lidé ,pro něž je zaměstnání jediný zdroj příjmů ajiný prostě nemají a na krku děti.Tak jsem se zase rozepsala víc než jsem chtěla.Nikdy jsem se vůči z-teli sprostě nezachovala,právě naopak,můj bývalý z-tel se ke mně nezachoval dobře (ústně slíbil dohou o rozv.PP a pak ji popřel,musela jsem tam být celé dva měsíce i když jsem už měla na základě jeho slibu,že mne pustí k urč.datu dojednanou práci...,neměli jsme co dělat,z odp. aměn jsme pravidelně chodili o 2 hodiny dřív...)a přesto jsem do posl.chvíle pro něho pracovala a mlčela.I když mi mnozí říkali,že by po tom všem neudělali.Asi tak.

• 14. 12. 2008 16:46

MM (neregistrovaný) 88.103.196.---

Ne, neměla jsem na mysli nikoho konkrétní a už vůbec ne vás:))
      Vždyť o tom jsem psala - oba, zaměstnavatel i zaměstnanec by se k sobě měli chovat slušně, jako lidi a ne jako dravci. A to prosím obě strany. V životě vždycky narazíte na lidi slušné a na lidí slušné poněkud méně.
      Víte, o tom, že by někdo měl mít přednost, by se asi dalo docela diskutovat. Řeknu vám to z mého pohledu. Budu shánět např. účetní. A budu si moci vybrat ze 4 lidí - 1/absolventka po škole s nulovou praxí, 2/ mamina s 2 malými dětmi, 3/ čiperná důchodkyně s 30 letou praxí, 4/ Ukrajinka s 2 VŠ diplomy. Hádejte, koho si vyberu? Tak to prostě chodí. A nemusíte mne podezřívat z nějaké diskriminace - moje dcera je sama s dvouletou holčičkou, takže vím, jak se takovým holkám žije. Berte to tak, že ten zaměstnavatel taky kolikrát bojuje o holé přežití. Znovu zdůrazňuji, že mluvím z pozice živnostníka s pár zaměstnanci. Já těm lidem zajišťuji práci, když kleknu já, přijdou o své (zatím) jisté i oni. Zaměstnanci, i když vidí, že jsou tržby třeba malé, tak se neptají, jestli dostanou výplatu. Prostě ji automaticky očekávají v příslušném termínu. Je jen na mně, abych si vedla tak, abych jim to očekávání mohla splnit.
      A za to očekávám od svých zaměstnaců kvalitní práci a solidaritu s firmou, která je živí.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).