Hlavní navigace

Odvod zdravot.poj.

  • (neregistrovaný) 90.176.132.---

    12. 12. 2008 9:58

    četl jsem zde že se v jistých případech nemusí dopičítávat zdravot. poj. do minima (při mzdě nižší než 8000). Můžete mi objasnit koho se to týká? Asi žen na MD, starobní důchodci .... a kdo ještě?
    Děkuji

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 12. 12. 2008 10:07

      jana h. (neregistrovaný) 85.132.151.---

      Re: odvod zdravot.poj.
      ze zákona 592/1992-o pojistném na všeob.zdr.pojištění


      (8) Minimální vyměřovací základ neplatí pro osobu:

      a) s těžkým tělesným, smyslovým nebo mentálním postižením, které se poskytují mimořádné výhody II. nebo III. stupně podle předpisů o sociálním zabezpečení;12)
      b) která dosáhla věku potřebného pro nárok na starobní důchod, avšak nesplňuje další podmínky pro jeho přiznání;
      c) která celodenně osobně a řádně pečuje alespoň o jedno dítě do sedmi let věku nebo nejméně o dvě děti do 15 let věku. Podmínka celodenní péče se považuje za splněnou, je-li dítě předškolního věku umístěno v jeslích (mateřské škole), popřípadě v obdobném zařízení na dobu, která nepřevyšuje čtyři hodiny denně, a jde-li o dítě plnící povinnou školní docházku, po dobu návštěvy školy, s výjimkou umístění v zařízení s týdenním či celoročním pobytem. Za takovou osobu se považuje vždy pouze jedna osoba, a to buď otec nebo matka dítěte, nebo osoba, která převzala dítě do trvalé péče nahrazující péči rodičů;14)
      d) která současně vedle zaměstnání vykonává samostatnou výdělečnou činnost a odvádí zálohy na pojistné vypočtené alespoň z minimálního vyměřovacího základu stanoveného pro osoby samostatně výdělečně činné,
      e) za kterou je plátcem pojistného stát (§ 3c),

      pokud tyto skutečnosti trvají po celé rozhodné období. Vyměřovacím základem u těchto zaměstnanců je jejich skutečný příjem.






      četl jsem zde že se v jistých případech nemusí
      >dopičítávat zdravot. poj. do minima (při mzdě nižší než
      >8000). Můžete mi objasnit koho se to týká? Asi žen na MD,
      >starobní důchodci .... a kdo ještě?
      >Děkuji

    • 12. 12. 2008 10:30

      Josef (neregistrovaný) 90.176.132.---

      Re: odvod zdravot.poj.
      jste moc hodná děkuji, jsem v tomto oboru neznalý, když mám částečnou invaliditu ale nejsem ještě starobní důchodce tak se mě to tedy týká?

      >ze zákona 592/1992-o pojistném na všeob.zdr.pojištění
      >
      >
      >(8) Minimální vyměřovací základ neplatí pro osobu:
      >
      >a) s těžkým tělesným, smyslovým nebo mentálním
      >postižením, které se poskytují mimořádné výhody II. nebo III.
      >stupně podle předpisů o sociálním zabezpečení;12)
      >b) která dosáhla věku potřebného pro nárok na starobní
      >důchod, avšak nesplňuje další podmínky pro jeho
      >přiznání;
      >c) která celodenně osobně a řádně pečuje alespoň o
      >jedno dítě do sedmi let věku nebo nejméně o dvě děti do
      >15 let věku. Podmínka celodenní péče se považuje za
      >splněnou, je-li dítě předškolního věku umístěno v jeslích
      >(mateřské škole), popřípadě v obdobném zařízení na
      >dobu, která nepřevyšuje čtyři hodiny denně, a jde-li o
      >dítě plnící povinnou školní docházku, po dobu návštěvy
      >školy, s výjimkou umístění v zařízení s týdenním či
      >celoročním pobytem. Za takovou osobu se považuje vždy
      >pouze jedna osoba, a to buď otec nebo matka dítěte, nebo
      >osoba, která převzala dítě do trvalé péče nahrazující
      >péči rodičů;14)
      >d) která současně vedle zaměstnání vykonává
      >samostatnou výdělečnou činnost a odvádí zálohy na pojistné
      >vypočtené alespoň z minimálního vyměřovacího základu
      >stanoveného pro osoby samostatně výdělečně činné,
      >e) za kterou je plátcem pojistného stát (§ 3c),
      >
      >pokud tyto skutečnosti trvají po celé rozhodné období.
      >Vyměřovacím základem u těchto zaměstnanců je jejich
      >skutečný příjem.
      >
      >
      >
      >
      >
      >
      >četl jsem zde že se v jistých případech nemusí
      >>dopičítávat zdravot. poj. do minima (při mzdě nižší
      >>než
      >>8000). Můžete mi objasnit koho se to týká? Asi žen na
      >>MD,
      >>starobní důchodci .... a kdo ještě?
      >>Děkuji

    • 12. 12. 2008 10:48

      jana h. (neregistrovaný) 85.132.151.---

      Re: odvod zdravot.poj.
      Vzhledem k tomu, že pobíráte důchod (ČID) z důchodového pojištění, myslím si, že spadáte do skupiny lidí ma které se min.pojistné nevztahuje, ale 100% jistá si nejsem, proto se raději informujte na Vaší zdr.pojišťovně - tam to snad vědí nejlíp

      jste moc hodná děkuji, jsem v tomto oboru neznalý,
      >když mám částečnou invaliditu ale nejsem ještě starobní
      >důchodce tak se mě to tedy týká?
      >

    • 12. 12. 2008 11:01

      Josef (neregistrovaný) 90.176.132.---

      Re: odvod zdravot.poj.
      Moc Vám děkuji.

      >Vzhledem k tomu, že pobíráte důchod (ČID) z
      >důchodového pojištění, myslím si, že spadáte do skupiny lidí ma
      >které se min.pojistné nevztahuje, ale 100% jistá si
      >nejsem, proto se raději informujte na Vaší
      >zdr.pojišťovně - tam to snad vědí nejlíp
      >
      >jste moc hodná děkuji, jsem v tomto oboru neznalý,
      >>když mám částečnou invaliditu ale nejsem ještě
      >>starobní
      >>důchodce tak se mě to tedy týká?
      >>

    • 12. 12. 2008 11:41

      Jiřka (neregistrovaný) 88.101.130.---

      Re: odvod zdravot.poj.
      Stát je plátcem Zp za tyto osoby: viz zákon 48/1997, § 7 (viz. nahoře na liště - zákony - další zákony). Pokud pobíráte ČID, jste pojištěn státe. Pokud nemáte žádný příjem, nehradíte nic, pokud máte příjem, hradíte ze skutečné výše příjmu (nemusíte doplácet do minima).

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).