Hlavní navigace

§90 zvláštní režim nebo normální??

  • (neregistrovaný) 88.102.0.---

    12. 12. 2008 18:47

    Dobrý den,
    už jsem tady kolem toho přečetl hodně, ale teď jsem z toho jelen!
    Můžete mi poradit?
    s.r.o. koupila od jiné s.r.o. použitý automobil - oba jsou plátci DPH. Je k tomu jen smlouva o prodeji, kde je uvedena celková částka 124000,-, není vyčíslena dph a ani zmínka o ní, žádný odkaz na §90. s.r.o. toto auto prodala hned přes autobazar fyzické osobě za 215000,-. Ve smlouvě je opět uvedena jenom celková částka bez nijakého odkazu na §90. Já teď nevím, jestli mám uplatnit zvláštní režim (že odvedu dph jen z 90000) nebo jestli si můžu uplatnit daň na vstupu (19798 - bráno ze shora) a odvést daň na výstupu (34168 - také bráno ze shora).
    Také mi není jasné, jak bych případně zaúčtoval to DPH při zvláštním režimu, řádek přiznání vím.
    prosím chytré hlavy!!

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 14. 12. 2008 20:13

      anonym (neregistrovaný) 85.132.220.---

      Re: §90 zvláštní režim nebo normální??
      Pokud se jedná o nákladní auto, pak prodej plátcem musí být vždy s DPH. Vyjímka v § 90 platí pouze pro obchodníky s použitým zbožím. Nemůže tedy zvl. režim použít s.r.očko, které není obchodníkem s použitým zbožím. Pokud se jedná o prodej osobního auta, pak tento prodej je od DPH na výstupu osvobozen (pokud nejde o prodej zboží, ale auta , které bylo v OM plátce) - § 62 odst. 2.
      Pokud jste obchodník s použitým zbožím, pak můžete použít zvl. režim, pokud by vám bylo nákladní auto dodáno od neplátce nebo se jedná o osobní auto.
      Pokud vám bylo dodáno plátcem, pak si vyžádejte řádný DD s uvedením všech předepsaných náležitostí. Rozhodně si nemůžete DPH vypočítat sám.

    • 16. 12. 2008 18:14

      Miloš Č. (neregistrovaný) 88.102.0.---

      Re: §90 zvláštní režim nebo normální??
      Ale jestliže mi tento plátce nevystaví daňový doklad na prodej OA - protože ho prodává bez daně, tak já ho jako prodej zboží nemůžu osvobodit od dph - musel bych ho zavést do majetku, že. Ale já ho hned po koupi zase prodám. Nebylo by to "divné", kdybych ho měl v majetku pouze 14 dní nebo měsíc? A co silnička?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).