Hlavní navigace

Prosím o radu ohledně dluhu k ZP

• (neregistrovaný) 88.100.2.---

13. 12. 2008 23:18

Dobrý večer. Včera 12.12.2008 jsem od ZP obdržel dopis že dlužím cca 35000,-Kč včetně penalizace. Dluh mi narůstá od roku 1991. Minulý rok jsem na účet ZP složil hotovost ve výši 7500,-Kč. Dozvěděl jsem se o promlčecí lhůtě a proto mne zajímá zda jsem začal hradit dluh od roku 1991 a nebo jen pět let zpětně. Jak je to z promlčecí lhůtou vůči penalizaci. je na ni také promlčecí lhůta pokud ano jak dlouhá je. Prosím pošlete mi i číslo § a číslo zákona. Předem vám všem kdo budete ochotni mi pomoci děkuji za radu a tím i pomoc.

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 14. 12. 2008 7:58

Myška (neregistrovaný) 89.103.4.---

Re: Prosím o radu ohledně dluhu k ZP
      Zrovna jsem to také řešila, promlčení doba 3roky, ale musíte to promlčení namítnout. Tedy poslat pojišťovně, že namítáte promlčení jak dlužného pojistného tak penále dle §100 a následujících občanského zákona. A oni by to měli zpracovat a zaslat Vám správnou dlužnou částku. Nemohou Vám penalizovat něco, co je již promlčeno a vy toto promlčení namítnete. Napište jim co nejdříve dopis s námitkou promlčení a žádostí o zaslání aktuálního stavu nedoplatku.

• 14. 12. 2008 9:46

ZdenaR (neregistrovaný) 78.102.194.---

Re: Prosím o radu ohledně dluhu k ZP
      Promlčecí lhůty stanoví zákon č. 592/1992 Sb., o pojistném na všeobecné zdravotní pojištění. Aktuální znění zákona najdete zde:
      http://business.center.cz/business/pravo/zakony/vzp-pojistne/
      Promlčení pojistného upravuje § 16 zákona - právo předepsat dlužné pojistné se promlčuje za pět let ode dne splatnosti, takže by neměli vymáhat dluh z roku 1991(předpokládám, že toto jsou první kroky ke zjištění výše pojistného, nebo jeho vyměření, které pojišťovna činí). Musíte ovšem vznést námitku promlčení.
      Splatnost a vymáhání penále jsou upraveny v 19 zákona - postupuje se stejně, jako u pojistného.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).