Hlavní navigace

Výpověď daná zaměstnancem

  • (neregistrovaný) 213.226.238.---

    14. 12. 2008 10:27

    Dobrý den, potřebovala bych podradit, jestliže je podána výpověď ze strany zaměstnance jak postupovat, pokud by od ní chtěl odstoupit. Zda musí dát písemné vyjádření nebo stačí pouze oznámit ústně a v jakém termínu?...vím jen,že druhá strana s tím musí souhlasit, ale jestli to musí být učiněno písemně jak zaměstnancem,tak zaměstnavatel to bohužel nevím.Jestli byste mi mohli někdo poradit, byla bych ráda.Děkuji

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 14. 12. 2008 10:34

      pája

      Re: Výpověď daná zaměstnancem
      § 50 ZP odst. 5, Výpověď, která byla doručena druhému účastníku, může být odvolána pouze s jeho souhlasem, odvolání výpovědi i souhlas s odvoláním musí být provedeno PÍSEMNĚ.

    • 14. 12. 2008 15:12

      Andrea (neregistrovaný) 213.226.238.---

      Re: Výpověď daná zaměstnancem
      je prosím Vás v ZP uvedeno jakou formou má být to písemné odvolání sepsáno? může si určit jakým způsobem sepsat odvolání výpovědi ten dotyčný? děkuji

    • 14. 12. 2008 16:00

      pája

      Re: Výpověď daná zaměstnancem
      Adresuje zaměstnavateli, Odvolávám výpověď z PP, ze dne XYZ, žádám o písemný souhlas s jejím odvoláním. Podpis(volná forma).

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).