Hlavní navigace

Smlouva o dílo dle ObZ a ObčZ

• (neregistrovaný) 85.71.48.---

15. 12. 2008 8:36

Dobrý den, je možné uzavřít smlouvu o dílo dle Obchodního zákoníku a dle Občanského zákoníku zároveň? Zdá se mi to nesmysl, ale klient to po nás požaduje. Máte s tím prosím nějakou zkušenost? Děkuji

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 16. 12. 2008 11:29

pája

Re: smlouva o dílo dle ObZ a ObčZ
      závazkové vztahy mezi subjekty uvedenými v § 261 obch.zákoníku se řídí obch.zák.
      Jde-li o vztah dvou úpodnikatelů, tak obch.zák.-smlouva o dílo.
      Pokud by byl jeden podnikatel a druhý nepodnikatel, tak buď dle obch.zák. s písemnou dohodu, nebo podle občan.z.
      Stačí takto?
      Veporozuměl jsem, co vlastně klient chce, dva smlouvy na jeden závazek?

• 17. 12. 2008 6:24

Bastien (neregistrovaný) 85.71.48.---

Děkuji za odpověď, ano klient chce, aby se jedna smlouva řídila Obch.Z i Obč.Z zároveň, mně se ale zdá, že by nakonec ta smlouva byla neplatná a nevím, zda takovou hloupost podepisovat. Nikdy jsem se s tím nesetkal. Jen nevím ,jak mu mám vysvětlit, že jeho požadavek je mimo.

• 17. 12. 2008 9:51

pája

Pokud jen chce, aby ve smloubě bylo konstatováno, že vztahy se řídí obch. a obč. zákoníkem , tak je to sice blbost, ale není to důvod neplatnosti smlouvy. Jak psáno výše, vztahy mezi podnikateli se řídí obch.zákoníkem, ale může nastat moment, kdy i obč.z., např. sml.o půjče, postoupení pohledávky atd. U Vás jde jak píšete o smlouvu o dílo, čili jednoznačně obch.zák., protože upravuje tento vztah pojmenovanou smlouvou.Jak mu to vysvětlíte, nevím.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).