Hlavní navigace

Účetní a daňové odpisy

 • (neregistrovaný) 62.77.88.---

  15. 12. 2008 8:55

  Dobrý den, koukala jsem do dotazů, ale nenašla jsem odpověď na svůj dotaz. Účtujeme v PÚ. Máme stanoveny stejné účetní a daňové odpisy. Od nového roku přecházíme na nový účetní software, který nemumí účetní a daňové odpisy shodné. Musela by na to být programová úprava. Prosím o radu: je možné u stávajících odpisů, které máme ve starém programu a převádíme do nového, změnit účetní odpisy, tím že budou jiné od daňových, když upravíme odpisový plán? Nebo by bylo lepší, aby tento původní majetek byl odepisován stejně, tzn. shodné účetní a daňové odpisy?

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 15. 12. 2008 10:34

   xb (neregistrovaný) 193.165.167.---

   Re: Účetní a daňové odpisy
   Účetní = daňové je vždy problém.Musíte si pohrát s odpisovým plánem, aby jste to napravili. U majetku , který odpisujete v dalšich letech, to neni až takový problém, uvedete př. v první odpisové skupině je měsíční účetní odpis (40/12)3,33 %. Horší je to u majetku, který jste zařadily letos letos např. v lednu pc za 50 tis (tady se účetní dostanou na daňové) a v říjnu také za 50 . Každý z těchto PC, bude mít jiný (účetní) odpisový plán .Asi je to nesrozumitelné, doufám, že jsem Vás alespoň trochu navedla.

  • 15. 12. 2008 11:32

   Ivča1 (neregistrovaný) 85.71.215.---

   Re: Účetní a daňové odpisy
   Vy byste hlavně neměla vést odpisy podle toho, jak Vám to umožňuje software, ale jaká je skutečnost opotřebení - to je účel účetních odpisů. Takže Vaši otázku, jestli je lepší pokračovat nebo přepočítat odpisy, bych nechala posoudit někoho, kdo dokáže kvalifikovaně odhadnout životnost majetku a podle toho bych rozhodla, zda je nutné udělat přepočet.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).