Hlavní navigace

DPH - byt k pronájmu

  • (neregistrovaný) 88.100.45.---

    16. 12. 2008 14:11

    Dobrý den,
    ráda bych se zeptala zda když právnická osoba kupuje byt určený k pronájmu, na sazbu DPH, bude 5% nebo 19%?

    Děkuji
    Soňa

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 16. 12. 2008 14:39

      anonym (neregistrovaný) 85.132.220.---

      Re: DPH - byt k pronájmu
      Sazba 5 % již neplatí. Pokud se ptáte na DPH při koupi, pak je rozhodující, zda je byt po kolaudaci více než 3 roky nebo od nabytí uplynuly více než 3 roky. Pokud ano, pak je od DPH osvobozen. Jinak 19 %.
      Pokud se ptáte na pronájem bytu, pak jde rovněž o osvobozené zd. plnění, ale pokud jde o pronájem plátci DPH (nelze tedy např. občanovi), pak se můžete rozhodnout a pronájem zdanit DPH a to 19 %. Do konce roku 2008 platí, že zdanění pronájmu je nutno oznámit FU a to do 30-ti dnů od uzavření smlouvy. Od 1.1.2009 je tato povinnost zrušena.

    • 16. 12. 2008 19:35

      LeaX (neregistrovaný) 83.208.54.---

      Re: DPH - byt k pronájmu
      >>Dobrý den,
      >>ráda bych se zeptala zda když právnická osoba kupuje
      >>byt určený k pronájmu, na sazbu DPH, bude 5% nebo
      >>19%?
      >>
      >>Děkuji
      >>Soňa
      >Sazba 5 % již neplatí. Pokud se ptáte na DPH při
      >koupi, pak je rozhodující, zda je byt po kolaudaci více než
      >3 roky nebo od nabytí uplynuly více než 3 roky. Pokud
      >ano, pak je od DPH osvobozen. Jinak 19 %.
      Jen 19%? § 48a nabízí více možností ...
      Je jen otázkou, zda je možno odpočet daně při nákupu uplatnit (s ohledem na níže uvedené)

      >Pokud se ptáte na pronájem bytu, pak jde rovněž o
      >osvobozené zd. plnění, ale pokud jde o pronájem plátci DPH
      >(nelze tedy např. občanovi), pak se můžete rozhodnout
      >a pronájem zdanit DPH a to 19 %. Do konce roku 2008
      >platí, že zdanění pronájmu je nutno oznámit FU a to do
      >30-ti dnů od uzavření smlouvy. Od 1.1.2009 je tato
      >povinnost zrušena.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).