Hlavní navigace

Výpověď v pracovní neschopnosti

  • (neregistrovaný) 88.103.108.---

    17. 12. 2008 10:49

    Jsem v pracovní neschopnosti a budu až do konce ledna 2009. Naše firma propouští a tlačí na mě ať podepíšu výpověď dohodou k 31. 12. 2008. Dostanu prý i odstupné.
    Moc se v tom nevyznám a výpověď mi stejně dají, ať už v prosinci nebo v lednu. Budu mít po uzdravení a nástupu do práce také nárok na nějaké odstupné a na jaké?

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 17. 12. 2008 11:01

      pája

      Re: výpověď v pracovní neschopnosti
      Jestliže snižují stavy z důvodů nadbytečnosti, máte nárok na odstupné ve výši 3x násobku prům.výdělku. Lze jít na dohodu s odstupným, v dohodě uvést, že je z důvodů dle § 52 c) ZP, skončit k31.12.08 a dostat to odstupné, nebo nesouihlasit, počkat, po ukončení PN se vrátit do práce, dají výpověď, dva měsíce výp.lhůta a rovněž 3x odstupné. Posune se Vám konec PP.

    • 17. 12. 2008 11:05

      xy5

      Re: výpověď v pracovní neschopnosti
      ano, buď se dohodnete na uk. PP (musí tam být uvedený §,abyste měl nárok na odstupné) nebo Vám dají 2 měs. výpověď, kde uvedou ten samý §. Ale nemohou Vám dát výpověď dohodou - to neexistuje, je to právní nesmysl.

    • 17. 12. 2008 11:10

      Kájoš (neregistrovaný) 88.103.108.---

      Re: výpověď v pracovní neschopnosti
      DÍKY!

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).