Hlavní navigace

Zaměstnanci - stravenky

  • (neregistrovaný) 217.66.176.---

    4. 4. 2011 16:49

    Dobrý den, prosím o upřesnění z jaké částky stravného lze vypočítat daňovou uznatelnost
    stravenek pro zaměstnance v roce 2011 u s.r.o. (stavební firma)?
    Maximální hodnota stravenky je ve výši 70% stravného pro zaměstnance v rozmezí 5-12 hod. Z hodnoty stravenky lze jako daňově uznatelnou částku-náklad firmy uznat až 55% nominální hodnoty.
    Z které částky stravného pro zaměstnance se vychází :
    1) z veřejné sféry 53-74 Kč ( 70%=max.51,80 Kč)
    2) z neveřejné sféry 63 Kč (70%=max.44,10 Kč) ?
    Prosím ještě o vysvětlení rozdílu mezi oběma možnostmi (veřejná sféra versus neveřejná).
    S.r.o., dostalo nabídku na pořízení stravenek za vyšší nomin.hodnotu s daňovou uznatelností vyšší (51,80 Kč) než v roce 2010. Pak by se vycházelo z částek stravného pro veřejnou sféru. Ráda bych tuto skutečnost ověřila.
    Děkuji za odpověď

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 5. 4. 2011 6:43

      autorka

      Dobrý den,

      nejprve veřejná a neveřejná sféra. Neveřejná sféra jsou podnikatelské subjekty, veřejná -státem zřizované organizace, příspěvkové organizace apod. 

      Pak máme dvě různé věci, a to stravenky (zaměstnavatel si může jako daňový náklad uznat 55 % z nominální hodnoty) a stravné podle zákoníku práce. Zaměstnanec má nárok na stravenku a v případě služební cesty na stravné. Některé firmy však poskytují na služebních cestách stravenky místo stravného (dle vnitřního předpisu či se souhlasem zaměstnance). Nárok vždy buď na stravenku nebo na stravné. 

      Vaše situace: s.r.o. = podnikatelská sféra

      - daňová uznatelnost pro zaměstnavatele hodnota stravenky x 55 %
      - v případě služební cesty zaměstnance 5 až 12 hodin (§ 163 ZP) vyplatíte max. 63 Kč jako stravné (nemá nárok na stravenku)
      - pokud by byl na služební cestě poskytnut oběd (např. jako součást poplatku za seminář), krátíte nárok na stravné (63 Kč) až o hodnotu 70 %.     

      Více:  Jak na cestovní náhrady v roce 2011

      Dagmar Kučerová  ;)

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).