Hlavní navigace

Dospělý student - sleva na vyživ.osobu?

• 85.207.166.---

31. 12. 2008 1:19

Zdravím a prosím o názor na tuto situaci:
    Student Jan 18 let, studuje na střední škole denní studium. Ke studiu si přivydělává měsíčně cca 5000 Kč. Může na něj jeho matka uplatnit slevu na vyživované dítě podle §35c ZDP? Jan s matkou žijí v jedné domácnosti. Domnívám se, že si matka může tu slevu uplatnit, ale raději se ptám: je někde stanovena hranice vlastního příjmu studenta, která určuje, zda se student stále považuje za vyživovanou osobu?

Pro srovnání uvedu vymyšlený příklad:
    Student Pavel si vydělává měsíčně 50 tisíc (reklamy na webu, webdesing atd.) Pavel řádně studuje denní studium, je mu dejme tomu 20 let. Může si jeho rodič stále uplatnit slevu na vyživovanou osobu? I když v tomto smyšleném případě je student schopen se živit velmi dobře sám, dokonce by byl schopen živit i svého rodiče? :-))

Děkuju předem za odpovědi.

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 31. 12. 2008 7:39

Líba (neregistrovaný) 88.103.26.---

Re: Dospělý student - sleva na vyživ.oso
      Uvažujete správně, nárok na daňové zvýhodnění má matka i v případě, že dítě vydělává víc než ona. Zaopatřenost dítěte řeší zákon o státní sociální podpoře. Student střední a VOŠ musí být na denním studiu, vysokoškoláci můžou mít studium i dálkové nebo kombinované, je-li jim méně než 26 let.

• 31. 12. 2008 8:48

Eva M.

Děkuju, paní Líbo. Mně bylo divné, že pro posouzení manželky jako vyživované je stanoveno, kolik max. si může vydělat, aby bylo možno na ní uplatnit slevu - ale u studenta žádná hranice není. Tak jsem se raději ptala, jestli mi něco neuniklo, třeba nějaká návaznost na sociální předpisy a tak. Potěšila jste mě, děkuju. Přeju hezký nový rok a hlavně zdraví - nejen Vám, paní Líbo, ale všem, kteří to čtou :-)

• 31. 12. 2008 9:41

Líba (neregistrovaný) 88.103.26.---

Myslím, že je rozdíl v tom, že u mladých lidí by se měl vytvořit pocit, že pracovat se vždycky vyplatí, a ne je nutit pořád přepočítávat, kolik ještě ano a kolik už je moc. U manželek se předpokládá, že už mají nějaké pracovní návyky, a k tomu, že nemají příjem, je vedou vážné důvody, třeba péče o děti nebo o babičku.

Ten příjem dětí (mimo prázdniny) má ovšem vliv na sociální dávky, přídavky na děti nebo na bydlení. Pokud je matka nebo zletilé dítě pobírá, tam se to projeví.

I já přeju všem do nového roku hodně zdraví a taky hodně sil, umět v životě rozlišit věci důležité od těch nepodstatných.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).