Hlavní navigace

Dohoda o provedení práce

  • (neregistrovaný)

    11. 4. 2011 13:42

    Dobrý den,
    začínám podnikat, rozjíždím svou módní značku, nedávno jsem si zřídila živnostenský list, ale nějaké administrativní záležitosti vůbec nechápu...

    Chtěla bych si najmout někoho na šití, na dohodu o provedení práce. Co jsem vykoumala z Internetu, je to max. do 150 hodin na rok, je třeba písemná smlouva, a budu odvádět 15% daň jejího platu. Mám k tomu pár otázek.

    Za prvé, do 150ti hodin je to na jednu osobu, ano? Kdybych měla dvě švadleny, tak každá může vykonat max. 150 hodin? Čili celkem 300 hodin práce? Nebo se pletu?

    Za druhé, z jejich výdělku mám odvádět 15% daň. Jak se to dělá? To zajdu na finanční úřad, poté co s nimi uzavřu smlouvu? A jak často musím daň odvádět, jednou za měsíc, jedou za rok, nebo pokaždé co jí dám výplatu?

    Moc děkuji za rady.

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 24. 6. 2011 18:22

      autorka

      Dobrý den,

      dohoda o provedení práce vždy max. 150 hodin pro každého zaměstnance u stejného zaměstnavatele.

      Záleží, zda zaměstnanec podepíše Prohlášení k dani. Podle toho se odvádí zálohová nebo srážková daň. K těmto daním je třeba se na FÚ zaregistrovat.

      Zálohová daň se odvádí nejpozději do 20. dne následujícího kalendářního měsíce (mzda za duben, odvod nejpozději 20. května). Srážková daň se odvádí stejně jako daň zálohová finančnímu úřadu, ovšem na samostatný účet. Sraženou daň je nutné odvést nejpozději do konce měsíce následujícího po měsíci, v jehož průběhu byla sražena.

      Dagmar Kučerová  :)

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).