Hlavní navigace

Exekuce + dohoda o srážce

• (neregistrovaný) 193.179.77.---

9. 2. 2009 11:34

Dobrý den,
    prosím poradíte někdo, zaměstnankyně 20.1.09 podepsala dohodu o náhradě škody, která vznikla zaměstnavateli její chybou a žádala srazit ze mzdy.Dne 6.2.09 přišla na tuto zaměstnankyni exekuce. Mohu já nyní ze mzdy 01/2009 srazit tu srážku ze mzdy 5000 a pak až co zbyde tak na exekuci? Exekuce je nepřednostní.
    Srážím ještě platbu za stravenky tak i s tímto se musím vejít do té max.částky co mohu srazit, je to tak (stravenky+srážka 5000+exekuce)?

A ještě dotaz na exekučním přikazu jsou uvedeny dvě částky (jistina + náklady řízení) a pak je tam ještě mimo napsané at blokujeme peníze i na předběžné náklady exekuce - jak toto
    uvedu do zápočtového listu, myslím jestli jednou částkou, když je to jeden exekuční příkaz nebo vypsat 1.jistina....., 2.náklady řízení.......3.blokace náklady exekuce....?
    (zaměstnankyně totiž zároveň dnes končí....). Moc děkuji za radu.

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 9. 2. 2009 20:09

... (neregistrovaný) 94.138.100.---

Re: Exekuce + dohoda o srážce
      Bohužel pro zaměstnavatele je nutné upřednostnit nařízenou exekuci. Dohoda o srážkách ze mzdy je občanskoprávním zajišťovacím instrumentem, který padá, pokud se mzda dostane kvůli exekuci pod existenční minimum. Stravenky se také neodečítají "přednostně". Ideální způsob by byl následující: srazit exekuci, následně dohodnutou srážku 5000 a nakonec za stravenky. Jelikož vás ale pravděpodobně věřitelé kontrolovat nebudou, stravenky si zřejmě stejně upřednostníte.

• 10. 2. 2009 9:37

Šárka K. (neregistrovaný) 193.179.77.---

Dobrý den, děkuji. Stravenky nakonec vyřeším platbou do pokladny, takže se srážet ze mzdy nebudou. Ale myslela jsem, že ta dohoda o srážce má přednost, když byla podepsaná dříve než přišla ta exekuce...?

• 10. 2. 2009 18:00

Omlouvám se, máte pravdu, dle OSŘ řádně sjednaná dohoda o srážkách ze mzdy je na stejné úrovni jako exekuce. Pro pořadí pohledávek rozhoduje datum sjednání dohody, nikoli datum doručení zaměstnavateli.

• 9. 3. 2009 19:58

Jsem já to trumbera - pro pořadí srážek platí doručení zaměśtnavateli (§ 149 odst. 1 zákoníku práce).

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).